Genel Yönetim Bilişimciler Gözünden

Yönetim Bilişim Sistemlerini Tercih Ederken | Çağatay ÇEVİK

Öncelikle bu yazıyı yazma fırsatı verdiği için Halit arkadaşıma teşekkür eder ,tercih dönemindeki tüm arkadaşlarıma da hak ettikleri üniversiteyi kazanmalarını dilerim.
Yönetim bilişim sistemlerinin ne olduğundan ya da mezun olunca ne kadar kazanacağınızdan,iş imkanı var mı yok mu bundan bahsetmek yerine farklı bir konuya değinmek istedim.Sınav sonuçları açıklanmadan önce birkaç kişiyle sosyal medya üzerinde YBS ile ilgili konuşma ve bilgilendirme fırsatım oldu.Açıklanan sonuçlardan sonra ise belki de son günlere sıkışan tercihler sebebiyle gelen sorular artmaya başladı.

YBS nedir ne değildir,iş imkanı konusunda birçok soru ile karşılaştım fakat bu soruların dışında en çok dikkatimi çeken nokta insanların sanki bölüm değil de şehir seçiyormuş gibi sorular sormaları.
Evet okuduğunuz şehir oldukça önemli boş vakitlerini çalışarak değerlendirmek isterseniz büyük şehirler buna birebir,uzun bir maratondan çıktınız öğrencilik hayatı yaşamak istemeniz gayet doğal kimsenin size yaşama demeye hakkı yok.Ancak sadece büyük şehirlerde değil açılan yeni  YBS bölümlerinin olduğu yerlerde eğitimin olgunlaşması zaman alacaktır.Sıralaması çok daha iyi üniversitelere yeterken insanların sırf büyük şehir diye tercihte bulunmalarını bir hata olarak görüyorum.

 

Ben tercih döneminde tam olarak bilinçli olarak YBS seçiminde bulunmasam da,kazandıktan sonra ki süreçte Türkiye de YBS eğitimi veren üniversiteler arasında MAKÜ,BARTIN,CUMHURİYET ve SAKARYA isimlerini çok fazla duydum.(Boğaziçi’ni söylemeye gerek var mı ? ).
İlk senem bittiğinde gördüm ki birçok üniversite bölümün önemini kavramış olacak ki gerekli adımları atmaya başlamışlar.

Sakarya Üniversitesinde 2 seneyi tamamladım bu süre zarfında pek çok değerli hocadan ders alma fırsatım oldu.Birçok farklı üniversiteden arkadaşlarımla konuşmalarımda gördüğüm kadarıyla gerçekten konum olarak(özellikle İstanbul’a yakınlığı) ve üniversite(kampüs bir harika dostum) bakımından bu kadar iyi bir üniversite olduğum için şanslıyım.
Ama nedense tercih döneminde doğrudan Sakara YBS’yi soran hiçbir arkadaşa denk gelmedim(varsa görmediysem affola).İnsanların araştırmalarında ki eksiklikten mi yoksa bizim bölümümüzü doğru şekilde tanıtıp

trong>farkındalık yaratamamızdan mı hangisi ağır basıyor size sormak lazım.

 

Klasik son olacak şunu söylemek isterim “Şehir değil,Eğitimi seçin”.

Her türlü sorunuz  için
https://tr.linkedin.com/in/cagataycevik

https://www.facebook.com/Life.Phoenix ulaşabilirsiniz.

About the author

Halit Tütüncü

Halit Tütüncü

Yazılım Öğrencisi
Yazılımı Hayat Felsefisinin Temel Taşlarına Oturtmuş
C# Gölgesinde Kodlama Yapan bir programcı.

Leave a Comment