Genel Yönetim Bilişim Sistemleri

Yönetim Bilişim Sistemleri Nedir ?

Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü benim tabirim ile 3’ü bir arada bir bölümdür. ” İşletirken bilişimle yönetmek “diyerek özetliyorum ben çevremdeki insanlara . Çoğu insan YBS yi bilmiyor ve direk 2 yıllık mı diye soruyorlar .Eğer YBS okumayı göze alıyorsanız bu soruya alışmanız lazım . Çeşitli videoları sizin için bu yazımda topladım .Yönetim Bilişim Sistemleri yani MIS işletmeciler ve programcıları tek bir bünyede buluşturan meslektir. YBS’nin bu yüzden iş alanı hem işletme dallarını hemde yazılım bilgisayar dallarını kapsar ki bu yüzden tercih edilme sebebi yıllardır artmaktadır ve gün geçtikçe tanınıp üniversitelerde peşi sıra açılmaktadır .

ybs

YBS alanında uzman hem işletmeci hem de bilgisayarcı programcı nitelik de piyasaya yararlı bir meslektir.Çünkü işveren hem bir araştırmacı(işletme bilimi) hemde bir programcı verileri düzenleyici (bilgisayar bilimi) çalışanı çalıştırmak yerine bir YBS uzmanıyla 2 kişinin yerine 1 kişi çalıştırıyor.

 

Bu durum hem işletmede çalışan sayısını azaltırken hemde işletmenin muhatap olacağı kişi sayısını düşürüyor.

NEDEN YBS ?

Sorusuna bu denli bir cevabın yeterli olacağını düşünüyorum lakin istihdam alanlarına,uzmanlaşmak istediğimiz alanlara bir bakalım :

 • Bilginin eskiye oranla daha kapsamlı olması,
 • Ça
  ğdaş yöntem ve araçlarla işlenmesi zorunluluğundan dolayı günümüzde bu bölüme giderek artan bir gereksinim vardır.
 • Kuruluşlar varlıklarını sürdürüp gelişmek, kendileri ile ilgili bilgileri üretme saklama, planlama ve değiştirme işlemlerini hızlı ve sağlıklı bir şekilde oluşturmak için bu alanda gelecek bilgileri kullanma zorunluluğu duymaktadır.

Bu nedenle mezunlar çeşitli işletmeler ve resmi kuruluşların bilgi işlem merkezlerinde sistem geliştirme birimlerinde, proje geliştirme bölümlerinde, yazılım şirketlerinde ve danışmanlık bürolarında görev alabilirler. Bu meslekteki kişilere gittikçe artan bir talep olmasına karşın, ülkemizde bu mesleğe sahip kişilerin sayısı da oldukça azdır. Bu sahada iş gücü açığı olduğu Devlet Planlama Teşkilatı raporunda da belirtilmiştir. Bu nedenle iş bulma olanakları çok yüksektir.Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü mezunlarının çalıştıkları bazı kuruluşlar;

 1. Finansbank,
 2. AKBank,
 3. Microsoft,
 4. IBM Türk,
 5. Pfizer İlaçları,
 6. Arthur Andersen Danışmanlık,
 7. Akril Kimya.vb.
 8. Bilge Adam
 9. Akınsoft

About the author

Halit Tütüncü

Halit Tütüncü

Yazılım Öğrencisi
Yazılımı Hayat Felsefisinin Temel Taşlarına Oturtmuş
C# Gölgesinde Kodlama Yapan bir programcı.

Leave a Comment