Yönetim Bilişim Sistemleri

Yönetim Bilişim Sistemleri Açık Öğretim Sorunu

Yönetim Bilişimcilerin bir kanadıda 2015-2016 dönemi ile Anadolu Üniversitesi’ne açıldı.
Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünün harmanlanmış bir bölüm olması ve bu nitelikteki yetişecek bireylerin az olması üniversitedeki puanları etkiliyordu ama başlıkta belirttiğim gibi artık herhangi bir puan türünde 150 puanı geçen bir öğrenci aöf YBS’yi tercih etmesi dahilinde  bir Yönetim Bilişimci olacak.


Açık öğretime açılması hemde 4000 kişilik bir kontejan ile gerçekten bölümün seviyesini düşürdü diyebilirim.

 

Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünün ne denli zor olduğunu tüm Yönetim Bilişimciler biliyor.Hem bilgisayar mühendisliği dersleri hem işletme dersleri açıkcası bir süreden sonra yormaya başlıyor.
Bire bir okullarda ders dinleyerek geçtiğimiz / kaldığımız zor dersler olmasına rağmen açık öğretimi tercih edecek olan arkadaşlar nasıl olur da bu derslerde yada bu alanda uzman olup bizimle meslektaş olacaklar ? (Kendilerini geliştiren kimselere asla bu cümle geçerli değildir.)

Daha devlette,özel sektörde bile bölümümüz bir işletme bir yazılım mühendisliği vb. gibi bölümler gibi tanınmıyor iken bir ÖSYM tercih kılavuzu yayımlanıyor içinde 4000 kontejanı olan bir açık öğretim bölümü olmuş Yönetim Bilişim Sistemleri görüyoruz.Türkiye ‘de şuanda belkide bu sayı kadar mevcut Yönetim Bilişimci mezunu  yok.

Acaba bu baltalama neden oluyor ?

Tabi birde 2.üniversite olarak okumak var Yönetim Bilişim Sistemlerini.

Öğrenci arkadaşlarımız üniversite olsun neresi olursa olsun diye tercih yapıp işletme,iktisat vb. gibi bölümlere yönelip üniversite hayatına atılıyor.Bu ülkemizde bir gerçek aslında.
Şimdi bu gibi bölümlere kendini atmış olan kesim için bulunmaz nimet.Açık öğretimden YBS ‘yi okuyup CV’sine Yönetim Bilişim Uzmanı ünvanını yapıştıracak.
Nerede kaldı bizim bölümü duyurmak için yaptığımız çabalar ?
Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünün açık öğretimde olması benim nezlimde kesinlikle yanlıştır.Bu bölümü okuyan öğrencilere haksızlıktır.Açık öğretimde okutulan dersler aşağıdaki görsellerde mevcuttur.

1

<div class='adsense adsense-leadout' style='float:left;margin:12px'><script async src=

2" width="300" height="274" srcset="http://halittutuncu.com/wp-content/uploads/2016/04/2-300x274.png 300w, http://halittutuncu.com/wp-content/uploads/2016/04/2-768x701.png 768w, http://halittutuncu.com/wp-content/uploads/2016/04/2.png 792w" sizes="(max-width: 300px) 100vw, 300px" />

 

 

 

 

About the author

Halit Tütüncü

Halit Tütüncü

Yazılım Öğrencisi
Yazılımı Hayat Felsefisinin Temel Taşlarına Oturtmuş
C# Gölgesinde Kodlama Yapan bir programcı.

Leave a Comment