YBS Tanıtım Yazıları

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri

Güncelleme tarihi:04.07.2018

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi durağından Mustafa BÜYÜKÇAĞLAYAN aktarıyor.

 

Merhaba arkadaşlar, bu yazıda olabildiğince objektif bir şekilde halen öğrenim gördüğüm Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nin Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünü anlatacağım.

Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünün ne olduğunu iyice anlayıp, idrak etmenizin gerekliliğini vurgulayarak yazıma başlamak istiyorum.  Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü belki birkaç sene önce insanlara yabancı geliyorduysa da şu an bilişim sektörüne dair az çok bilgi birikimi olan çoğu kişi tarafından bilinmekte. Ama öncelikle bilişim sektöründe işlerin nasıl ilerlediğinden bahsetmekle işe başlamak istiyorum. Çünkü öğrenciler, Yönetim Bilişim Sistemlerinden mezun olduğumda ne olacağım diye baktıklarında Yönetim Bilişim Uzmanı gibi bir tanımla karşılaşmakta ve direk kariyer.net tarzı herhangi bir site üzerinden Yönetim Bilişim Uzmanı başlığında ne kadar ilan var diye bakıyorlar. (Bu öğrenciler araştırmayı bilen öğrenciler bahsettiğim öğrenci profili bir tık üst olabilir bazıları da var sadece facebook gruplarına soru yazıp cevap bekliyorlar maalesef varlar 😀 ) Konumuza dönecek olursak, bilişim sektöründe şöyle bir gerçek var ki sizin hangi bölümü okuduğunuz değil, ne yaptığınız önemlidir. Örnek verelim; Makine mühendisi bir Yazılımcı olabilir, Elektrik-Elektronik mühendisi Dijital Pazarlama Uzmanı veya son bir örnek daha vermek gerekirse, Bilgisayar mühendisi bir Grafik/Tasarım uzmanı olabilir bu durumlarla karşılaşabilirsiniz.  Çünkü sizin hangi bölümden mezun olduğunuza değil bölümü okurken kendinizi hangi alanlarda geliştirdiğinize bakılıyor yani bilişim sektörü diğer sektörlere göre biraz daha esnek diyebiliriz. Eskisi gibi diploman seni ne olacağına zorlamıyor özellikle bilişim sektörü için bunu hiç çekinmeden söyleyebilirim. Yani okul sürecinde fikirleriniz geleceğe dair sürekli değişkenlik gösterecek ve en sonunda işte bu tam benim işim diyerek bir alana yöneleceksiniz. Şimdi size madde madde işleri sıralamayacağım, çünkü ne kadar çok düşünürseniz o kadar çok madde var. Sonuç olarak kafanızda bir şeyler canlanabilmiştir umarım. Ne olacağım ben korkusuna kapılmayın sakın. Kapılmanıza gerek yok. Klasik bir söz olacak belki ama siz kendinizi geliştirirseniz, üniversiteye girdiğiniz günle mezun olduğunuz gün arasında vizyon farkınız varsa ve kendinizi istediğiniz alanlarda yetiştirebildiyseniz iş sizin için sorun olmayacaktır. Hemen asıl konumuza geçiyorum.

 

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü

Nedir? Ne değildir?

Üniversitemiz, bilimsel veriler ışığında çağımızın ihtiyacına cevap veren araştırma faaliyetleri ile bilim ve teknolojiye katkıda bulunacak, donanımlı bireyler yetiştirmek amacıyla ülkemizin 97. ve başkentimiz Ankara’ nın 5. devlet üniversitesi olarak (27648 sayı ve 21 Temmuz 2010 tarihinde resmî gazete yayımlanan karar uyarınca) 7 fakülte, 1 yüksekokul ve 4 enstitü ile 1 konservatuvarla 03 Ekim 2011 tarihinde eğitim-öğretime  başlamıştır. 2018 itibari ile 13 fakülte, 1 yüksekokul, 1 devlet konservatuvarı, 3 meslek yüksekokulu, 5 enstitü ve 22 uygulama ve araştırma merkezi bulunmaktadır. (http://adayogrenci.ybu.edu.tr) => bu linkten teknik ayrıntılara ulaşabilirsiniz. Ben okulu anlatmaya geçiş yapıyorum. Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Lisans programı okulun kuruluşundan itibaren olan ve ilk açılmış bölümlerden biri olma özelliğini taşımaktadır. Asıl dikkat çeken kısmı bölümün %100 İngilizce eğitim veren devlet okulları arasında yer alması. Çoğu kişinin tercih sebebi İngilizce eğitim vermesi olmasından kaynaklı bunu detaylı anlatacağım. Öncelikle zorunlu okulumuzda birçok bölüm %100 İngilizce eğitim vermektedir. Bu yüzden okul yapısı ve kültürü, bununla inşa edilmiş ve buna göre şekillenmiştir. Haliyle bir hazırlık sınıfımız bulunmaktadır ve hazırlık okumak tercihe bağlı değil, zorunludur. Tabi İngilizceme güveniyorum ben, ben hazırlık okumadan geçerim diyorsanız tabi ki okula başlamadan önce bir İngilizce seviye tespit sınavı yapılacaktır. Daha sonrasında geçemezseniz o sınavlardan aldığınız puanlara göre yani İngilizce seviyelerinize göre sınıflara dağıtılacaksınız. İngilizce konusunda ben hiçbir şey bilmiyorum bu bölümü okuyamam demenize hiç gerek yok çünkü hazırlıkta gerçekten çok temelden, ileri seviyeye sade ve anlaşılır dersler göreceksiniz. Hazırlık hocalarının bir çoğu ODTÜ, Hacettepe, Boğaziçi gibi kaliteli üniversitelerde eğitimlerini tamamlamış ve bu alanda iyi yetiştirilmiş hocalar oldukları için hiç zorlanmadan İngilizceyi kolayca öğrenebileceksiniz. Tabi ki yabancı yani Native Speaker dediğimiz hocalarımızdan hiç bahsetmedim. Speaking derslerinize yabancı hocalar girmekte ve İngilizceyi, İngilizce konuşarak doğmuş insanlarla iletişime geçerek çok hızlı bir şekilde pekiştirebilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz. Çoğu okulda olduğu gibi hazırlık programımız grammer ağırlıklı değil! Bunu özellikle vurguluyorum çünkü dersler tamamen sizin İngilizcenizi her anlamda geliştirmeniz için planlanmıştır. Yani Speaking, Listening, Reading  gibi yeteneklerinizi geliştirmek için ayrı ayrı dersler olacaktır. Hazırlık okulu yani Yabancı Diller Okulu konum olarak Ankara’nın en güzel ve merkezi yerlerinden birinde Etlikte bulunmaktadır. Ulaşım merkezi çoğu yerden kısa ve rahattır. Fakat bölüme geçtiğinizde bu durum değişeceğinden dolayı hazırlık okumanın tadını çıkarın derim.

Bölüme geçecek olursak yukarıdaki veriler bu senenin güncel verileri, ben bu veriler dışındaki bir öğrenciden başka birinden duyamayacağınız detaylardan bahsetmek istiyorum. Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nin Esenboğa fakültesinde yer almaktadır. Esenboğa fakültesine gidebilmek Kızılay, Ulus, Sıhhiye gibi Ankara’nın merkezi bölgelerinden birçok otobüs kalkmaktadır. Bu otobüsler ile merkezden okula gidiş yaklaşık 1-1.15 saat sürmektedir. Bu sizin gözünüzü korkutmasın,  büyük bir şehirde okuyorsanız okula ulaşım her zaman zor olabilir. Bu durumu okulun yakın zamanda çözeceğine inanıyorum, yeni kurulmuş bir üniversite olduğumuz için bazı şeylerin oturması zaman alacaktır. Bununla birlikte okul binalarımız yeni yapıldığı için şanslıyız aslında. Olabildiğine geniş sınıflarda sıkışmadan, daralmadan rahatlıkla üniversite hayatınızı geçireceksiniz. Ses sistemi, projeksiyon hatta klima gibi şeylerinde yeni olması önemli tabi 😊 Kampüsümüzde basketbol, futbol sahaları, bunun yanı sıra paintball sahamız ve yapımı devam eden bir sürü çevre düzenlemesi var. Güzel bir kampüs var,( Buradan daha yakından inceleyebilirsiniz => www.youtube.com/watch?v=EtLiwF2_-tg) içindeki kültürde okulun yaşının ilerlemesiyle oturacak ve güzel bir hava içine girecektir. Yani ben öyle düşünüyorum. Bölümümüzün imkanlarına gelecek olursak, daha 1 sene önce yenilenmiş bilgisayarlar ile büyük bilgisayar sınıflarımız bulunmaktadır. Computer Programming (Bilgisayar Programlama), Data Structures (Veri Yapıları) vs gibi bilgisayara ihtiyacımız olan dersleri bu sınıflarda rahatlıkla görebilir. Kendinizi geliştirebilirsiniz. Bölümde İngilizce öğrenim görmenizle hem İngilizce yeteneklerinizi geliştirirken sektöre dair İngilizce olarak çoğu şeye hakim olacaksınız ve bu mezun olduğunuzda size büyük bir artı sağlayacaktır. Son bir şey daha söyleyip hemen gidiyorum 😊 Üniversite bizlere bütün dersleri teknik ayrıntılarıyla öğretmeyecek, sadece neyi, nasıl öğreneceğimize ve vizyonumuzu genişletmeye olanak sağlayacaktır.

Okulumuz ve bölümle ilgili ayrıntılar için => mis.academy aklınıza takılanlar ve daha fazla ayrıntı veya sorularınız için aşağıdaki linklerden bana ulaşabilirsiniz.

 

www.linkedin.com/in/mustafa-büyükçağlayan/

www.instagram.com/mbuyukcaglayan/

om/mbuyukcaglayan">www.facebook.com/mbuyukcaglayan


 

About the author

Halit Tütüncü

Halit Tütüncü

Yazılım Öğrencisi
Yazılımı Hayat Felsefisinin Temel Taşlarına Oturtmuş
C# Gölgesinde Kodlama Yapan bir programcı.

Leave a Comment