YBS Tanıtım Yazıları

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi durağından Fatih BİLDİRİCİ aktarıyor.
Herkese merhabalar, blogda eksik görünen bir okulu Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’ni ve Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünü tanıyacağız bu yazıda.

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Ankara’nın 50 yıl aradan sonra kurulan ilk ve toplamda Ankara’nın beşinci devlet üniversitesi olarak (27648 Sayı ve 21 Temmuz 2010 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan karar uyarınca) 7 fakülte, 1 yüksekokul ve 4 enstitü ile 1 Konservatuvarla kurulmuş, 2011-2012 Öğretim yılında öğrenci alımına başlamış bir devlet üniversitesidir.

Şimdi bir Meslek Yüksekokulu da bulunduran ve fakülte sayısını 11’e yükselten okulumuz kuruluş aşamasında dağınık bir yapıda olsa da 2016-2017 dönemi itibariyle Merkez Esenboğa Yerleşkesinde eğitime devam etmektedir.

Merkez kampüsü henüz sadece ilk etabı tamamlansa da modern ve klasik mimariyi birleştiren yapısı ve Türkiye’nin ilk ve tek raylı sistem altyapısına sahip olacak olmasıyla dikkat çekmektedir. Ayrıca İvedik OSB ile yapılan işbirliği ile ülkemizin en büyük teknokentlerinden biri olan Teknopark Ankara’nın da bu yıl içinde tamamlanmasını beklemektedir.

Şehirden bahsetmek istiyorum öncelikle fakat Ankara’yı pek anlatmaya gerek yok aslında. Türkiye’nin Başkenti ve 2. büyük şehri. İstanbul hariç herhangi bir şehirde bulunamayacak tüm imkanlara sahip. Hem bilişim alanında hem kültür/sanat alanında yapılan onlarca aktivitenin,fuarın,serginin,sempozyumun ve kongrenin merkezi. Eğer bir öğrenci isterse Ankara’da her hafta sonunu ilgisine ve bölümüne yönelik bir etkinliğe katılarak geçirebilir. Özellikle öğrenci hayatı için sosyal anlamda da Ankara’da yaşamanın sağladığı imkanları sağlayacak pek şehir yoktur. Bahar şenlikleri haricinde konser görmeden, sergi görmeden, hatırı sayılır bir kitapçı görmeden üniversite mezunu olmanın çok matah olduğunu düşünmüyorum ben şahsen. Türkiye’nin merkezi olması ve ulaşımın merkezi olması da ayrı bir avantaj. 45 dakikada Konya’ya, Eskişehir’e, 2 saatte İstanbul’a ulaşabileceğiniz ve aslında pek bir yere ulaşmak da istemeyeceğiniz bir şehir var burada.

Okulumuza gelirsek %100 İngilizce eğitimi ve Yabancı Diller Okulu ile öne çıkan okulumuzun hazırlık eğitmenleri yabancı yada ODTÜ gibi köklü İngilizce portfoyü olan okullardan mezun genellikle ayrıca neredeyse tüm fakültelerde ve Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde de seçmeli 2. yabancı dil imkanı vardır.  Bu diller arasında Çince, Rusça, Arapça vs. gibi farklı pencereler açacak çok farklı imkanlar mevcut. Ayrıca bu saydığım üç dil Mef Üniversitesi Rektör Yrd. ve Özyeğin Kurucu Rektörü Erhan Erkut başta olmak üzere bölümü ve sektörü tanıyanların 2. dil olarak öğrenilmesini istediği diller. Ve bu diller anadili bu diller olan okutmanlar tarafından öğretiliyor.

Birçok üniversitede olduğu gibi Çift Anadal/Yandal imkanı ve öğrenci değişim programları mevcut. Ortalamaya bakıldığında yabancı öğrenci oranı en yüksek olan devlet üniversitesi de Yıldırım Beyazıt Üniversitesi &12.60 gibi bir oranla. Özellikle çevre ülkelerden oldukça önemli sayıda yabancı öğrenci çeken bir üniversitemiz var.

Ders programımız İşletme ve Enformasyon Teknolojilerini birlikte götürmeye odaklı bir ders programı ayrıca Boğaziçi Üniversitesi’nde olduğu gibi seçmeli dersleri istediğiniz fakülte ve bölümden seçip kendinize uygun programlar yaratma şansına sahipsiniz. Bu yeni kurulan önemli üniversitelerin ve Amerikan sistemini benimsemiş Boğaziçi gibi okulların da uyguladığı bir sistem. Ayrıca okulumuzda YBS’nin tezli ve tezsiz Yüksek Lisans ve Doktora programları da mevcut akademik alanda devam etmek isteyenler için. Tezli yüksek lisans ve doktora programı yine %100 İngilizce.

Ders programına buradan ulaşabilirsiniz.

Hocalarımıza gelecek olursam genellikle Endüstri Mühendisliği ve Bilgisayar Mühendisliği kökenli hocalara sahibiz. İşletme kökenli olanlar da mevcut genç bir eğitmen kadrosu var ayrıca herkesin kapısı herkese gerçekten açık. Afilli üniversite reklamları sloganı olarak söylemiyorum. Bırakın kendi hocalarımızı rektörümüze bile ulaşmak her zaman mümkün. Ben kendi adıma rektöre twitterdan DM göndererek dahi ulaşabiliyorum mesela :)). Ve okulumuz kurulduğu günden bu yana kısa süre geçmesine rağmen birçok üniversiteye bünyesindeki hocalardan Rektör çıkarmış bir üniversite. Bölümümüz İşletme Fakültesi altında ve çok iyi hocalara sahip olan fakültemiz de yine eski dekanını başka bir üniversitemize Rektör olarak verdi. Ayrıca fakültemiz 2016 yılında yayınlanan Devlet Üniversiteleri Sıralaması araştırmasını İİBF/İşletme fakülteleri klasmanında Türkiye 3. Dünyanın en önemli 24 İşletme dergisinde yayınlanan makale sayısı açısından Türkiye 10. ve önünde bölümün bulunduğu okullardan sadece Boğaziçi Üniversitesi var. Yani araştırmaya ve bilim üretmeye de önem veren bir fakülte yapısı mevcut.

Programın okulumuzda %55 İşletme %45 Enformasyon Teknolojileri odaklı olduğunu söyleyebilirim. Programlama, veritabanı vs. gibi dersler laboratuvarda diğer dersler sınıflarda işleniyor. Ortalama 50 kişinin her sene başladığı bölümümüzde biz bu sene 3. sınıflar olarak 25 civarında kişiydik. Eğitimin zorluğu kalite hakkında bir fikir verir mi bilemem fakat hazırlıktan başlayarak zor ve seçici bir eğitim verildiğini çok rahat söyleyebilirim.

Yönetim Bilişim Sistemleri seçecek arkadaşlara gelirsek karamsar olacak bir neden göremiyorum. Mezun olan ve çalışan tanıdıklarım var, ben şimdiye kadar pek bir yerden geri çevrilme gibi bir durum yaşamadım. KPSS de yoğun ve özel olmasa da henüz azımsanmayacak kadrolar var. Ayrıca aldığınız eğitim herşeyi yapma fırsatı sunuyor size ben örneğin stajımın bir kısmını Eczacıbaşı bünyesinde yaptım daha sonra bir dijital reklam ajansında devam ediyorum. Çok iyi pozisyonlarda çalışan insanlar da tanıyorum olay aslında ne istediğinize, en iyi neyi yapabileceğinize karar verip ona göre çalışmak kısaca, bu yolculukta yanınıza alacağınız her artı ilerde bir değer olarak yansıyacaktır size.

Ayrıca gelecek arkadaşlar yeni kampüse merkezden ulaşım 40-45 dakika civarında fakat Ankara Türkiye’de en fazla devlet yurdu ve özel yurt bulunan 2. şehir. Asla konaklama ile ilgili bir sıkıntı yaşanmaz. Ulaşım da keza. Fiyatlara gelirsek Anadolu şehirleri kadar ucuz olduğunu söyleyemem fakat farklı alternatiflerin sunulduğu geniş bir portföy mevcut herkes konaklama, ulaşım, yemekler vs. gibi konularda kendi durumuna uygun seçenekleri çok rahat bulacaktır.

Daha ayrıntılı bilgi almak

ng> veya kafanızdaki daha spesifik sorulara cevap bulmak isterseniz aşağıdaki adreslerden bana ulaşabilirsiniz:

Facebook: https://www.facebook.com/kaan.arkan

Twitter:https://twitter.com/FatihBildiricii

Mail:ceogenblog@gmail.com

Linkedin: https://tr.linkedin.com/in/fatih-bildirici-451a2987

 

About the author

Halit Tütüncü

Halit Tütüncü

Yazılım Öğrencisi
Yazılımı Hayat Felsefisinin Temel Taşlarına Oturtmuş
C# Gölgesinde Kodlama Yapan bir programcı.

Leave a Comment