Genel YBS Tanıtım Yazıları

Yeditepe Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri

Merhabalar,

 

Ben Elif Sude Gökay. Yeditepe Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri 3. sınıf öğrencisiyim.

 

Yönetim Bilişim Sistemleri, Yeditepe Üniversitesi’nde Ticari Bilimler Fakültesi içerisinde yer alıyor. Diğer üniversitelerde Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü, uygulamalı bilimler fakültesi, uygulamalı bilimler yüksekokulu, iktisadi idari bilimler fakültesi, mühendislik fakültesi gibi birbirinden farklı fakülte ve birimlerde yer alabilmekte. Bu durum mezunlar arasında büyük farklılıklar yaratmamakta ama belki tercih yaparken dikkate almak istersiniz diye söyleme ihtiyacı hissettim. Ayrıca  Yeditepe Üniversitesi Ticari Bilimler Fakültesi mezunlarının İktisadi İdari Bilimler Fakültesi mezunlarıyla kamuda aynı pozisyonlara başvurabileceğini ve yerleşebileceğini de belirtmekte fayda var.

 

 

Yeditepe Üniversitesi’nde Yönetim Bilişim Sistemleri programı diğer üniversitelerdeki Yönetim Bilişim Sistemleri programlarından bilişim derslerinin daha ağırlıklı olması yönüyle ayrılıyor diye düşünüyorum. İşletim Sistemleri’nden Mobil Programlama’ya, Web Tasarımı’ndan IOT’ye, Veri Madenciliği’nden 3D Oyun Tasarımı’na bilişim alanında eğer isterseniz kendinizi çok yönlü geliştirebileceğiniz bir program Yeditepe MIS. Fakat her ne kadar bilişim ağırlıklı olsa da derslerin bir mühendislik programıyla aynı içeriğe sahip olmadığını ve Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünün ihtiyaçları doğrultusunda şekillendirildiğini de belirtmem gerekir, mesela bilgisayar mühendisliği İşletim Sistemleri dersinde kernel yazarken biz seçmeli olarak alabildiğimiz Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü’nün zorunlu dersi olan İşletim Sistemleri dersinde işletim sistemlerini etkili kullanmayı öğreniyoruz.

 

Mikroekonomi, makroekonomi, finansal muhasebe ve yönetim muhasebesi gibi İşletme’ye özgü dersler fakültemizin zorunlu dersleri. Bilişim ve havuz dersleri dışındaki derslerse Bilgi Analizi ve Sistem Tasarımı, Yönetim Bilişim Sistemleri, Kurumsal Bilgi Sistemleri, Enformatik Yönetimi gibi doğrudan bölümümüze yönelik yani MIS konseptli dersler.  Bu noktada kariyer hedeflerinizi de düşünerek tercihlerinizi sadece okul ve bölüme yönelik değil ders programı, ders içerikleri ve bölüm hocalarının çalışma alanlarını da düşünerek yapmanızı öneririm. Hatta gidin okullara, derslere girin. Okulun ortamını, öğrenci profilini, hocaların tarzını, dersleri bizzat deneyimleyin.

 

Forumlarda en çok karşılaştığım sorulardan biri bu bölümde okurken nasıl bir cihaza ihtiyacım var? Hangi okula giderseniz gidin ortalama bir cihaz ihtiyacınızı görecektir diye düşünüyorum belki tasarım alanında ilerlemek isterseniz daha kalburüstü tercihler yapabililrsiniz. Yeditepe YBS Ticari Bilimler Fakültesi’nin bilgisayar laboratuvarlarını kullanıyor. Laboratuvarlarımız yenilenme sürecinde ve şu an için laboratuvarların ihtiyaçlarımızı karşılayabildiklerini söyleyemem. O yüzden de gerek derslerde gerek bireysel çalışmalarınızda kendi bilgisayarlarınızda çalışmayı tercih edeceğinizi düşünüyorum.

 

Yönetim Bilişim Sistemleri Yeditepe Üniversitesi’nde EA (TM-1) puan türüyle öğrenci alırken, kardeş bölümümüz Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri SAY (MF – 4) puan türüyle öğrenci alıyor. Lisans programına yerleştiğiniz programın puan türü bazı yüksek lisans programlarında etkili olabiliyor. Tercih yaparken uzun vadede göz önünde bulundurmak isteyebilirsiniz.

 

Hep bölümden bahsettim. Biraz da Yeditepe’ye  değinelim

 

Okulda dersler öğrenci talebine göre açılıyor, yani ders programları öğrencilerin istekleri doğrultusunda şekilleniyor ama yeterli talep olmadığında istediğiniz seçmeli dersin açılmama durumu da olabiliyor. Bu noktada zorunlu derslerin kendi dönemlerinde mutlaka açıldığını belirtmem gerekir. Başarısız olduğunuz  iki dersi dönem ders yükünüze ek olarak alabiliyorsunuz. Eğer ortalamanız 3.50’nin üzerindeyse ve en az iki dönem tamamladıysanız dönem ders yükünüze ek olarak bir ders daha alabiliyorsunuz. Bu da okulu ortalamanızı yüksek tutmazsanız en az 8 dönemde bitirebileceğiniz anlamına geliyor. Diğer bölümlerdeki ilgi duyduğunuz dersleri, derslerin bağlı bulunduğu bölümle çift anadal ya da yandal programlarına kayıt yaptırarak ya da serbest seçmeli ders olarak alabilirsiniz tabi ama yandal ve çap programlarına burslu kaydolabilmek için ortalamanızın en az 3.00/4.00 olması gerekiyor.

Her dersin kendi döneminde açılma zorunluluğu var. O yüzden irregular ya da mezun durumundaki arkadaşlarımız ders programlarını düzenlerken sıkıntı yaşayabiliyorlar. Eğer Yeditepe’ye gelirseniz ders  başarınızı ve düzeninizi korumanızı tavsiye edeceğim yoksa okulunuzun uzayabileceğini belirtmem gerekir.

 

Yeditepe Üniversitesi’nin de hemen her okul gibi Erasmus – Exchange anlaşmaları mevcut. Farklı olarak Yeditepe’de Erasmus’a gitmek biraz daha kolay. Hem başvuru sürecinin kolaylığı hem kontenjanların fazlalığı Erasmus’a kabul şansınızı arttırıyor diye düşünüyorum.

 

Okulumuzda Almanca,Çince, Fransızca, İspanyolca ve Rusça dillerini öğrenme imkanımız var. Ybs öğrencileri tüm yabancı dil derslerini kredisiz ya da serbest seçmeli olarak alabilmekte. Her bir dil 8 kurdan oluşuyor ve her dönem 1 kur ilerlenebiliyor. Herhangi bir yabancı dilde 4 kuru tamamladığınızda da okuldan sertifika alabiliyorsunuz.

 

Bilim Kurgu Kulübü’nden Dans Kulübü’ne, Otomotiv Kulübü’nden Felsefe Kulübü’ne, Sinema Kulübü’nden Girişimcilik Kulübü’ne Yeditepe Üniversitesi’nin kulüp bazında çok geniş bir yelpazesi olduğunu düşünüyorum. Bu yelpazede Bilişim Kulübü de yer alıyor. Bilişim Kulübü daha çok Yönetim Bilişim Sistemleri ve Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri bölümü öğrencilerinin aktif olarak yer aldığı  bilişim alanında hem bilişim öğrencilerine hem bilişim meraklılarına yönelik etkinlikler, workshoplar, seminerler ve eğitimler düzenleyen kulübümüz. Bu sene Yeditepe’de yapılacak YBS Zirvesi’nin organizatörlüğünü de Bilişim Kulübü üstlendi. Eğer tercihinizi Yeditepe YBS’den yana kullanacaksanız mutlaka Bilişim Kulübü’nde aktif rol alın derim.

 

 

Bence Yeditepe Üniversitesi’nin en güzel tarafı tek kampüs olması. Her fakültenin, her kulübün, her etkinliğin, her dersin yani okul içerisinde yurttan servise, derslikten yemekhaneye, mali işlerden kariyer ofisine  her birim ve aktivitenin aynı yerde olması öğrencinin hem akademik hem sosyal hayatı açısından çok çok önemli bir faktör evet ama Yeditepe’nin lokasyon olarak merkezden uzak ve ulaşımının zor olması da bir o kadar önemli ve mutlaka göz önünde bulundurulması gereken bir faktör. Tercih yaparken fiziksel koşulları da hem avantaj hem dezavantaj olarak ele almakta fayda var diye düşünüyorum.

 

Galiba vakıf üniversitesi olmamızdan kaynak

lı, okul çevresinin gerek konaklama gerek sosyalleşme açısından biraz pahalı olduğunu belirteyim. Ama her bütçeye göre alternatiflerin de olduğunu söylemem gerekir.

 

Umarım biraz olsun sorularınıza yanıt bulabilmişsinizdir. Benimle her zaman iletişime geçebilirsiniz. Her şey gönlünüzce olsun

 

Sevgilerimle

 

 

 

About the author

Halit Tütüncü

Halit Tütüncü

Yazılım Öğrencisi
Yazılımı Hayat Felsefisinin Temel Taşlarına Oturtmuş
C# Gölgesinde Kodlama Yapan bir programcı.

4 Comments

 • Yeditepe’nin yönetim bilişim sistemlerindeki eğitimi teorik mi pratik mi?

 • Merhaba Halit
  İnternette YBS hakkında araştırma yaparken bloguna denk geldim. Öncelikle blogun çok güzel. Yazıların pek hoşuma gitti.

  Şu an YKS ye hazırlanıyorum ve yeditepe MIS bölümüne burslu gitmeyi hedefliyorum.
  Sağlık Meslek Lisesi mezunuyum. Bilişim alanında bilgi seviyem düşük. Buradaki açığımı kapatmak ve biraz daha önde olmak istiyorum.

  Bunun için ne yapabilirim?

  Yazında eğitim sürecinde kişisel bilgisayara sahip olunması gerektiğini belirtmişsin. Bu bilgisayarıma ne kadar bütçe ayırmam gerekecektir?

  Bir gün bende senin gibi seminerler ,zirveler düzenlemek kendi networkumu oluşturmak istiyorum.

  Teşekkür ederim.

 • Merhaba teşekkürler yunus 🙂
  Seviyenin düşük olması seni geriye atmaz bölüme yerleşen insanlardan bir çoğu anadolu lisesi mezunu olduğundan bir sorun oluşturmaz.
  Ortalama bir bütçe yeterli olacaktır. Ör:2000-3000
  Darısı başına diyelim 🙂

Leave a Comment