Genel Yönetim Bilişim Sistemleri

YBS Kategorilerine Neden Önem Veriyorum ?

Merhaba arkadaşlar.
Geçtiğimiz günlerde yazmış olduğum YouNow Canlı Yayınları Temmuzda Başlıyor yazımda sizlerle bir söz vermiştim 🙂 .Sözümü kısaca bir hatırlayalım:
“Sizinde bildiğiniz gibi tutmakta olduğum halittutuncu.com blog adresinin ana teması Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü üzerine.Neden bu ana temayı kullandığımı,YBS Tanıtım Kategorisi & Yönetim Bilişimciler Gözünden Kategorisini neden açtığımı size yakın bir zamanda uzun uzun yazmayı  yada bir canlı yayınla anlatmayı düşünüyorum ? “

Bugün fırsatım oldu ve yazmaya karar verdim 🙂 .Öncelikle blogumu tutmaya başladığım gün amaçlarım arasında bunun olmadığını belirtmek isterim.Amacım yazma kabiliyetimi geliştirmekti.Ama sonra işler birden değişti. 2.Ulusal Yönetim Bilişim Zirvesi,MISFACE Ekibi,UNITS Ekibi ve diğer zirveler ile benim çehrem değişti.Tabi doğal olarak blogun çehresi de değişmiş oldu ve yazılar değişmeye,gelişmeye başladı.Bu değişimde okuduğum bölümle alakamın olması ve bu bölümü araştırırken çektiğim sıkıntılar etkin faktör oynadı.

Sırasıyla kategorilerinin yayımlanma sebeplerine göz atalım 🙂 .

1.YBS Tanıtım Yazıları:

Ben daha 11.sınıfken bu bölümü araştırmaya başlamıştım.Yani yaklaşık 4 sene önceydi.4 sene önce daha Ulusal Yönetim Bilişim Zirvesi dahi düzenlenmemişti.Yönetim Bilişim Sistemleri hakkında bir kaç blog yazısından başka bir kaynak yoktu.(.edu.tr uzantılı web siteler hariç)
Bölümü tanıtan çok az bir kaynak varken okulları,okulların çehrelerini,kalınabilecek apartları yurtları vs. anlatan yazılar bilgiler bulmak çoook zordu.Ben Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi öğrencisiyim bildiğiniz gibi 🙂 .Tercih listeme üniversitemi yazmadan önce bir düşündüm ve interneti kullanayım dedim.
Zaten kaynak yok bari orada okuyan öğrencilere sosyal ağlardan ulaşayım  ve aradığım bilgilere böylelikle erişeyim dedim.
İsim vermeyeceğim ama öyle kötü dönütler aldım ki düşünemezsiniz.Bu dönütlerin üstüne çok zordu Bucak’ı tercih listesine eklemek.Ama atlanılan bir şey vardı.Her insanın yapısı farklıydı.
Örnek veriyorum:İstanbul’dan gelen bir öğrenci Bucak gibi bir ilçede sıkıntıdan patlarken ,Van’dan gelen bir öğrenci Bucak ilçesini Antalya’ya yakınlığından dolayı sevecektir ve sıkılmayacaktır.


Bende bu bölümü kazandığımda ve blogumda yazmaya başladığımda aklımda bir fikir yandı.Ben bu sorunları çektim bizden sonra tercih edecek öğrencilerde sıkıntı olmasın dedim.Olumlu/olumsuz taraflarıyla yazılan yazılar hem okulu tanıtırken hem de kalabilecek yer,sosyal mekanlar vs. gibi faktörlere değinsin istedim.Bu yazıları bu bölümde okuyan ve şartları bilen birilerinin yazması harika bir kaynak olacaktı.

mısface
Bu istediğime ilk olarak MISFACE ekibindeki dostlarımın yardımı ile başladım.
MISFACE ekibinin kurucusu Oğulcan YORULMAZ aslında bu kategorinin görünmeyen bir oluşturucusu 🙂 .Kendisinin haberi olmasa da bu yazıda yardımına değinmeden geçmek olmaz 🙂 .

 

aaa
Ekibin içinde farklı üniversitelerden Yönetim Bilişimciler vardı.Bu ekip 2.Ulusal Yönetim Bilişim Zirvesi öncesinde kurulmaya başlamış ve zirvedeki network ile beraber büyümüştür.İlk yazılar bu ekibe mensup Oğulcan,Ata,Mustafa,Elif,Tayfun,Muammer,Emre’nin kalemleri ellerine alması ile oluşmuş oldu.(1 Sene önce )

Böylelikle YBS Tanıtım Yazıları kategorisi aktif  oldu ve şuanda 20 üniversite tanıtım yazısı  ile  Yönetim Bilişimci olmak isteyen öğrencilerin tek bir link altında bölüm hakkında bilgiye ve tercih etmek istedikleri üniversitelerin bilgilerine orada bulunan bir Yönetim Bilişimci tarafından yazılmış objektif yazı ile ulaşabilmektedir.

Ve buda bonus ilk paylaşımım.”Anlatım Bozukluğu Yapılmış Bir paylaşım 🙂 “.

ybstanıtım

 

2.Yönetim Bilişimci Gözünden:
Bu kategoride 2 Ay önce bir vizeye çalışırken gecenin 01.00 sularında aktif oldu.Çıkış fikri gayet basitti.Bir kaç arkadaş blog açmak istiyor ama yazma kabiliyetinden şüphe ediyordu.Bende dedim ki bir kategori olsun hem insanlar buraya yazı gönderebilsin hem de burada Yönetim Bilişimcilerin bölüme bakış açılarını bölümü tercih edecek olan Yönetim Bilişimcilere

bir ışık olsun denilerek açıldı.

Sizin Sözünüz Burada Değerli  yazısı ile gün yüzüne çıkan Yönetim Bilişimci Gözünden Kategorisi şuanda 10 Yönetim Bilişimcinin katılımıyla yaşam eğrisindeki olgunlaşma aşamasında diyebiliriz 🙂 .

sizinsözünüzburadadeğerli
Bakalım ilerleyen günlerden katılım ne durumda olacak.Malum tercih dönemi yaklaşıyor 🙂 .

About the author

Halit Tütüncü

Halit Tütüncü

Yazılım Öğrencisi
Yazılımı Hayat Felsefisinin Temel Taşlarına Oturtmuş
C# Gölgesinde Kodlama Yapan bir programcı.

2 Comments

 • iyi günler 🙂 ybs seçmeyi düşünüyorum, tm1 de 111 binlerdeyim .sizce hangisi daha doğru bir tercih ?
  sizce aşağıdakilerden hangisi daha iyi bir tercihtir ?
  a)başkent ü
  b)istanbul medipol ü.
  c)yıldırım beyazıt ü.
  d)okan ü.
  e)nişantaşı ü.
  f)dokuz eylül ü.
  g)sakarya ü.
  y)uludağ ü.
  z)sakarya ü.

  daha çok özel düşünüyorum imkanlarından dolayı .şimdiden teşekkürler 🙂

Leave a Comment