Genel YBS Tanıtım Yazıları

Uludağ Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri

 

Merhaba arkadaşlar, ben Uludağ Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü 3. Sınıf öğrencisi Faruk DİNÇER. Bundan 2 sene önce, bölümü ilk kazandığım zaman, bir tanıtım yazısı daha yazmıştım. Artık ziyadesiyle yazının güncellenme vaktinin geldiğini düşündüm ve bu yazıyı sizler için kaleme aldım. Bu yazımda da sizlere bölümü tanıtmaktan çok Yönetim Bilişim Sistemleri’ni Uludağ Üniversite’sinde okumayı düşünen arkadaşlarımız için bilgilendirme yapmaya çalışacağım.

Bölümün amacını kısaca söyleyelim ve hemen asıl konumuza geçelim. “Bölümümüzün amacı; kamu ve özel sektörde bilişim sistemlerini geliştirecek düzeyde bilişim ve bu sistemleri yönetecek düzeyde yöneticilik bilgisine sahip kişiler yetiştirmektir.” Gelin şimdi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünü Uludağ Üniversitesi’nde okursanız sizleri neler bekliyor, ders içerikleri neler, okuyacağınız yer nasıl bir yer onları konuşalım.

 

İnegöl İşletme Fakültesi

İlk önce çoğu arkadaşımızın kazandıktan sonra fark ettiği bir konuya değinelim. Uludağ Üniversitesi, bölümümüzü merkez kampüs olan Görükle kampüsünde açmak yerine İnegöl İşletme Fakültesi bünyesinde açmış. İnegöl İşletme Fakültesi, Bursa merkeze 1 saat, Görükle kampüse ise yaklaşık 2 saat mesafede bulunan, Bursa’nın en büyük ilçesi olan İnegöl ilçesinde bulunuyor(Mesafeler toplu taşıma kullanımına göredir). Yani maalesef merkez kampüste değiliz. Maalesef dedim fakat bu durumun bizlere dezavantajlarının yanında getirdiği avantajlarda var. Tabii ki bu sizlerin beklentilerinize de bağlı. Mesela eğer hayallerinizde ağaçların altında oturan, çimlerin üzerinde yatan öğrencilerin olduğu; kocaman bir yerleşkeye sahip, büyük binaların, kalabalık öğrenci topluluklarının olduğu; eğlencenin hiç bitmediği… bir yer varsa maalesef öyle bir ortam fakültemizde (hayal ettiğiniz kadar) yok. Ama bu sene kazanacak arkadaşlarımız çok şanslı çünkü fakültemizde yapılan çevre düzenlemesi çalışmalarının yeni dönem başlamadan bitmesi planlanıyor. Yapılan çalışmalar içerisinde amfi tiyatro, basketbol ve voleybol sahası ve bolca yeşil alan bulunmakta.

(Çalışmalardan bir kare)

 

Bu çalışmalar bittiğinde çok daha güzel bir üniversite ortamımız olacak. İlk günden beri birçok eksik olmasına rağmen her geçen gün bölümümüz de fakültemiz de çok daha iyi duruma geliyor. Bundan sonra da hızla gelişecektir. Avantajlarına gelecek olursak tüm hocalarımızla çok rahat bir şekilde iletişim kurabiliyoruz, onlarla sürekli etkileşim halindeyiz, aklımıza gelen fikirleri hayata geçirebilmemiz için bizlere sonuna kadar destek oluyorlar. Öğrenci işlerinde yapacağımız işlemleri hızlı bir şekilde yapabiliyor; görüş ve isteklerimizi yetkili mercilere rahatlıkla aktarabiliyoruz. Kısaca fakültemiz, özellikle bölümümüz akademik kadrosu ve öğrencileriyle, bizlere bir aile ortamı sunuyor. Fakültemiz ilçe merkezine 20-25 dakika yürüme mesafesindedir. Fakülte içerisinde makul bir fiyata yemek yiyebileceğiniz bir yemekhane mevcut. Yemek ihtiyacınızı yemekhane haricinde fakülte çevresinde giderebileceğiniz kafeler, marketler, lokanta ve fastfood mekanları bulunmakta. Fakülte içerisinde biz öğrenciler için sosyal odalar bulunmakta. Burada oturup sohbet edebileceğiniz masalar, vakit geçirebileceğiniz masa tenisi ve satranç takımları mevcut.

(Sosyal Oda)

 

Çok büyük olmamakla beraber ders çalışmak için güzel bir ortam sunan bir adet kütüphanemiz var.

(Kütüphane)

 

Birçok üniversite kampüsünde ücretsiz bir şekilde kullanabileceğiniz wi-fi hizmeti olan eduroam hizmetini de fakültemiz bizlere sunuyor.

 

(Dersliklerimiz)

(Konferans Salonumuz)

SOSYAL YAŞAM ve İNEGÖL

Şimdi de bir üniversite öğrencisinin olmazsa olmazı sosyal yaşamdan ve fakültemizin bulunduğu İnegöl ilçesinden bahsedelim. Üniversitede sosyal aktivite deyince akla hemen öğrenci toplulukları gelir. Her geçen yıl sayıları artmakla birlikte fakültemizde faaliyette olan beş adet topluluk bulunuyor. Fakültemizde bulunan öğrenci toplulukları haricinde Uludağ Üniversitesi bünyesinde bulunan envaiçeşit bilim, spor ve kültür topluluklarından ilginizi çekenlere üye olup faaliyetlerine katılabilirsiniz. Bunlardan bir tanesi de yönetim kurulu başkanlığını yürüttüğüm bölüm topluluğumuz olan “Yönetim Bilişim Sistemleri Topluluğu”. Topluluğumuz 2016-2017 Eğitim-Öğretim yılının bahar döneminde faaliyete geçti. Sene sonuna kadar kısa sürede 3 konferans ve çeşitli etkinlikler düzenledik. Önümüzdeki seneler için de çok güzel düşüncelerimiz var. Burada da aktif görev alabileceğiniz komitelerimiz mevcut. İlgi alanınız ve yeteneklerinize göre bu komitelerden istediklerinize katılma imkanınız var. Bölüm olarak bizim için en önemli ortam olan bilgisayar sınıfları şimdilik donanımsal olarak çok yeterli olmamakla birlikte 2 adet mevcut. Bunların yanına daha donanımlı bir BT sınıfı için girişimler devam ediyor. 

İnegöl küçük bir ilçe olduğu için genellikle aradığınız şeyle ilgili çok fazla seçenek maalesef olmuyor. Fakat sürekli olarak Bursa merkeze araçlar olduğu için arayıp bulamadığınız şeylere ulaşmanız çok da zor değil. İlçenin adını taşıyan bir adet alışveriş merkezi bulunmakta. Burada giyim, fastfood, ev dekorasyonu gibi sektörlerde yer alan kurumsal markaların mağazaları bulunuyor. Ayrıca içerisinde güzel bir sinema salonu (Cinemapink) ve bowlinginde bulunduğu bir eğlence yeri var. Böyle bir yer için alışveriş merkezi gayet iyi diyebilirim. Okul dışında arkadaşlarınızla yapabileceklerinize şöyle bir bakacak olursak: Halı saha maçları, paintbool,  oylat kaplıcalarında kaplıca keyfi, doğa yürüyüşleri, atv ile safari, ilçenin benim en sevdiğim yeri olan kültür parkta yürüyüş, piknik… Bu saydıklarım dışında Bursa’nın tarihi ve doğal güzelliklerini gezip görmek, yakın illere gezmeye gitmek şeklinde istenildiğinde yapılabilecek birçok şey var. Hazır İnegöl’den bahsetmeye başlamışken ulaşıma da değinelim. Şehir içi ulaşım halk otobüsleri, minibüsler ve taksi ile sağlanmakta. İnegöl halk otobüslerinde İn-ulaş kartı geçerli. Bursa merkeze gidebilmek için ise metro ve büyükşehir belediye otobüslerinde kullanabileceğiniz Bur-ulaş kartına sahip olmanız gerekiyor. Ulaşım maalesef biraz pahalı. İnegöl, mobilyası ile ünlü bir yer. Dolayısıyla binlerce mobilya firmasına ev sahipliği yapıyor. Staj ya da çalışma isteği olan arkadaşlar için düşünüldüğünde buralar bölüm adına çok da uygun yerler değil fakat maddi yönden destek olması açısından zaman zaman açılan fuarlarda birçok arkadaşımız çalışıyor. Staj demişken üniversitemiz stajı zorunlu tutmuyor ama son sene staj yapmayı tercih edecek olanlara fakültemiz ve hocalarımız yardımcı olacaktır. Herkes üniversiteyi kazandıktan sonra gideceği şehirde bir spor dalıyla ilgilenmek ya da daha önceden ilgilendiği alanda ilerlemek, yeni bir müzik aleti çalmak, vaktini güzel değerlendire bilmek gibi isteklerle çeşitli kurslara katılmak ister. Bu noktada halk eğitim merkezinin sunduğu imkanlar gayet iyi. Kazandıktan sonra araştırılarak güzel çalışmalar yapılabilir. İnegöl’ün en büyük avantajlarından birisi de Türkiye’nin büyük şehirleri olan ve herkesin görmek isteyeceği İstanbul, İzmir, Eskişehir gibi illere yakın ve ulaşımının kolay olması.

 

İNEGÖL’DE BARINMA

Üniversite öğrencilerinin en büyük dertlerinden birisi de kalacak yer ihtiyacı. Bu noktada kız arkadaşlarımız çok daha şanslı. Fakültemizin arka tarafında bir yıl önce hizmete giren KYK Şirin Hatun Kız Öğrenci yurdu konforlu bir yaşam alanı sunuyor. Bunun yanında özel yurtlarda mevcut.

(KYK Şirin Hatun Kız Öğrenci Yurdu)

Maalesef erkekler için devlet yurdu yok. Yalnızca özel yurtlar var. Birçok kişi eve çıkma planları yapar fakat İnegöl’de kiralık ev bulmak gerçekten çok zor. Öğrenciye ev verilmez mantığı fazlasıyla yaygın fakat bir şekilde denk geliyor şanslı olmak lazım birazda 😀 Bulunursa da ev kiraları 800 ile 1200 civarında olacaktır. Bu noktada genelde şöyle bir soru geliyor. Bursa merkezden gidiş geliş yapsak olur mu? Olur, neden olmasın ailesi orda olan ve gidiş geliş yapan arkadaşlarımız var fakat orada eve çıkmak ciddi anlamda maddi olarak yük olur. Ailesinin yanında kalacak olanlar için değerlendirilebilir bir alternatif tabii ki.

 

YBS Ders İçeriği ve Akademik Kadro

Bölümü okurken ilk sene ortak derslerin yanına da bir adet bölüm dersiniz olacak. Bu dersler üniversiteden üniversiteye farklılık göstermekle birlikte Uludağ Üniversitesi’nde ilk dönem “Bilişim Sistemleri ve Teknolojilerine Giriş” dersi veriliyor. Bu derste temel bilgisayar bilgisinin (Word, Excel, PowerPoint, donanım vs.) yanında veri tabanı oluşturma ve giriş seviyesinde programlama (algoritma vs.) konular işleniyor. İkinci dönem ise “Algoritma ve Programlamaya Giriş” dersi veriliyor. İlk sene temelleri attıktan sonra artık ikinci seneden itibaren basit programlardan başlayarak programcılığa giriş yapıyoruz. C#, CSS, HTML, JavaScript, MySql gibi yeteneklere ikinci sınıf sonunda sahip oluyoruz. İlk 2 senemizde yönetimsel dersler ağırlıkta iken 3. Ve 4. sınıfta bilişim ağırlıklı bir program oluşturulmuş. Birçok üniversiteye nazaran bilişim alanına daha çok ağırlık veriyor üniversitemiz. Uludağ Üniversitesinde okursanız 4 yıl boyunca göreceğiniz derslere göz atmak isterseniz YBS Ders Planı linkinden ulaşabilirsiniz. Seçmeli dersler ise dönemlik olarak belirleniyor.

Şu an için yönetim bilişim sistemleri bölümünde bölüm başkanımız ve 2 akademisyen bulunuyor. Başta bölüm başkanımız olmak üzere hocalarımız gayet donanımlı.

Şimdilik aklıma gelenler bu kadar. Son olarak bölümümüzü tercih edecek olan arkadaşlara söylemek istediğim şey tercihlerinizi yaparken ilgi ve yeteneklerinizi göz önünde bulundurun, kendinizi iyi tanıyın. Bölüm teknoloji ağırlıklı bir bölüm olduğu için ilgi ve emek istiyor. Kendinizi kişisel olarak geliştirmeniz gerekiyor. Bölümü kazandıktan sonra yapmanız gereken bir an önce çalışmalara başlamak ve konular hakkında bilgi sahibi olmak. Çünkü sene içerisinde göreceğiniz konuları daha önceden bilir veya en azından aşina olursanız adapte olmanız daha kolay olacaktır. Bu size yapabilirim hissini verecektir. Zorlandığınız ilk anda umutsuzluğa düşmenizi, hevesinizin kırılmasının önüne geçecektir. Her ne kadar küçük bir yerde okuyacak olsanız da daha öncede söylediğim gibi bölümümüz kişisel gelişim isteyen bir bölüm olduğu için işin sizde bittiğini unutmamanız gerek. Okuduğunuz yerden çok sizin ne kadar çabaladığınız önemli.

Vermiş olduğum bilgiler umarım üniversitemiz hakkındaki sorularınıza cevap olabilmiştir. Bunların haricinde aklınıza takılan herhangi bir sorunuz olduğunda aşağıda vereceğim sosyal medya hesaplarımdan sorabilirsiniz. En kısa sürede cevaplamaya çalışacağım. Hepinizi bölümü üniversitemizde okumaya, yeni projelerde birlikte çalışmaya davet ediyorum. Umarım tercihleriniz sonucunda hepiniz hayal ettiğiniz yerleri kazanır ve mutlu olursunuz. Hepinize yeni yaşamınızda başarılar diliyorum.

 Mail => fdincer61@gmail.com

Facebook => facebook.com/farukdincerr61

">Twitter =>  twitter.com/fdincer61

Instagram => instagram.com/farukdincer61

 

 

About the author

Halit Tütüncü

Halit Tütüncü

Yazılım Öğrencisi
Yazılımı Hayat Felsefisinin Temel Taşlarına Oturtmuş
C# Gölgesinde Kodlama Yapan bir programcı.

Leave a Comment