Genel Yönetim Bilişimciler Gözünden

Tuğba KOCA || Zor Hemen, İmkansız Biraz Sonra

Şuanda bu yazıyı okuyorsan kendine bir şans verme zamanı gelmiştir.

Hayallerinin peşinden koş her ne kadar kaleme alınmış bir yazı olsa da hayallerin senin için önemli ve o hayali gerçekleştirmek için elinden geleni yapmalısın. Unutma ki kolay olanı herkes yapar mühim olan zorla hemhal olmaktır. Zor hemen, imkânsız biraz sonra.


Merhaba arkadaşlar ben Tuğba Sultan KOCA. Şuan yönetim bilişim sistemleri 4. Sınıf öğrencisiyim. Benim bugün ele alacağım konu bir Dgs’linin gözünden Ybs . Üniversite hayatım 2012 yılında başladı Pamukkale Üniversitesi Büro yönetimi ve yönetici asistanlığı bölümü mezunuyum.

Üniversite hayatım boyunca duyduğum DGS sınavı vardı ve ben o sınavı kafaya koymuştum kazanmalıydım ve sınav günü geldi çattı sınav sonuçlarından umutsuzdum çünkü sınavım daha önce girdiğim sınavlara nazaran bel bağlayamadığım bir sınavdı, hiçbir beklenti içinde değilken şuanda okuduğum Mehmet Akif Ersoy ZTYO Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde buldum kendimi aslında meslek çıkışlı, alanla ilgili arkadaşlara oranla pek de şanslı değildim çünkü mezun olduğum bölüm ile alan derslerinin uyuşmaması ve çevrenizde ki insanların “yapamazsın, senin için zor, sen bir Dgs’lisin, yapsan bile nereye kadar vs.”   şu bir gerçek ki insan bazı düşüncelere kendisini kapatınca kendisinin hedeflerine gerçekten inanınca başarıyor gecen gündüzün okulda geçiyor belki ama insan hedefini sağlam limanlara atınca kuvvetleniyor bazı hedefler öyle seni yıkmak isteyen kasırgalar tayfunlar artık seni yıkamaz hale geliyor diğer insanlara göre daha fazla düşüyorsun ama kalkışlarının ihtişamı yeri geliyor  iyi ki düştüm dedirtiyor.

 “İstenilen her kapı hemen açılsaydı ümidin sabrın ve isteğin derecesi anlaşılmazdı “(Hz. Mevlana) sözünün doğruluğunu hayatımın her safhasına yaydığım zaman daha da anlamlı oluyor, tabi istek gibi kapıyı çalmak da önemli ilerlediğim alan yazılım ve bu zorlu bir yol yılmadan pes etmeden dizinin kanadığı anda daha da hızlı koşmak belki de…
Hedeflerin ideallerini belirler sen geçekten bir dağ tırmanıcısı isen seni tepelere çıkmak tatmin etmez gözün zirvelerdedir hep işte bizim hedefimizde zirveler de olmalı.

Geldiğim ilk yılı ele alacak olursam 11 dersim vardı ve öyle 2 yıllıkta ki gibi ilerlemiyordu işler evet sen soruyorsun iki yıllık kolay o zaman kesinlikle ideallerin varsa en basit iş bile olsa senin ideallerinin kuvveti o işin ağırlığını arttırıyor ve omuzlarına da bu yük biniyor.

O yıl gecem gündüzüme karıştı ve kendimi hiç olmadığım kadar masa başında buldum anlayamadığım yapılar mantığını kavrayamadığım mevzular tabi birde motivasyonun düşük olması ama bunların hepsi bir yana insan hele bir istesin aşılmayacak yollar çalınmayacak kapılar ve gerçekleşmesi imkânsız düşünceler kısacası her şey pozitif sonuçlanıp bir yerde sana kocaman bir hediye olup kapını çalıyor işte o anın büyüsü hiçbir şeyde yok tabi ki bunlar sağlam bir irade ile ve ideallerinin kuvveti ile oluyor sizin için bir başkasının negatif düşüncesinin hiçbir önemi yok sen sende tezahür edecek duyguları hep pozitif besle ve ona güzel günlerin geleceğini ve bir gün hayallerini yaşayacağını söyle. Unutma ki her gündüzün

bir gecesi vardır ama her geçenin de bir gündüzü vardır. Eğer bazı şeylerin zorluğuna göğüs geriyorsan sen başarıyı gerçekten hak ediyorsun.

Desteği ve arkadaşlığıyla fikrime verdiği değerle bu yazımı bloğunda yayınlayan Halit TÜTÜNCÜ’YE teşekkürler ediyorum.

 

About the author

Halit Tütüncü

Halit Tütüncü

Yazılım Öğrencisi
Yazılımı Hayat Felsefisinin Temel Taşlarına Oturtmuş
C# Gölgesinde Kodlama Yapan bir programcı.

Leave a Comment