Genel Yönetim Bilişimciler Gözünden

Sedat BAŞKAR || Karar Süreci

Merhabalar Sivas Yönetim Bilişim Sistemleri 2.sınıf öğrencisiyim. Bu blogda ilk yazım Sivas YBS’yi tanıtan bir yazı olmuştu. Bu yazıyı okuyup bölüme yerleşen ve şuan yanımda oturan insanlarda mevcut 🙂 . Biraz bölümü açarsak hem yönetim hem bilişim alanında iş hayatında uzmanlığa yani gerçekten ben bu mesleği yapıcağım diyebileceğiniz çok alan var.

Yönetim alanında insan kaynakları, muhasebe, pazarlama v.b gibi birçok alanda kendinizi geliştirebilir meseleğinizi buna göre inşa edebilirsiniz bilişim alanında ise programcı, bilgi işlem uzmanı, sistem analisti ve tasarımcısı, ıt uzmanı, v.b gibi birçok alanda kendinizi geliştirebilir meslek hayatınızı buna göre şekillendirebilirsiniz. Peki, buna ne zaman karar vermelisin…

Öncelikle erken karar verme önce derslerini bir gör kendini sına tabi bu süreçte özellikle şu üniversiteyi kazanmanız için size söylenen hatta hepimize söylenen “üniversite’ye girince gerisi kolay” sözünden uzaklaşın tam tersi her şey yeni başlıyor üniversite hayatında öğrenecekleriniz  mesleğinizin yapı taşlarını oluşturacağını unutmayın benim tavsiyem ilk 2 sene özellikle ingilizce öğrenmeniz,meslek hayatına girişinizde sizi 1 değil bence 3 4 adım önde başlatır.

Şimdi gelelim karar sürecine;

Bana kalırsa kararınızı 3.sınıf ortaları gibi verin çünkü derslerin artık birçoğunu almış artık hangi konuda iyi olduğunuzu biliyorsunuz, bilgisayar sektöründe bir meslek hayatımı yoksa yönetim sektöründe bir meslek hayatıma yada her ikisinde mi? Karar verdikten sonra alanınızı belirleyin özellikle programcı olacak arkadaşlara tavsiyem 3 4 tane programlama dili öğreneceğinize bir tanesini çok çok iyi bilmeniz sizin için daha faydalı olur tabi yanında diğer dilleride öğrenmeniz sizin için bir avantaj tabi ama odak noktanız olsun..

Peki ne yapmamız gerekiyor ? 

Şunu yapmayın 4.sınıfın sonları artık 4 yıl boyunca zorlamayla dersleri geçmişsiniz belkide okuluda uzatmışsınızdır artık meslek hayatına atılacaksınız ama ne yapıcağınızı nerde iş arıyacağınızı hiç bir şey bilmiyosunuz herşeyi yarım yamalak öğrenmiş kendinizi hiç geliştirmemişsiniz eğer sizde bunlardan

biri olucaksanız inanınki iş bulma süreciniz işkenceye dönüşecektir.

“Aman dikkat !”

Ek olarak sivas’ı düşünenler için özellikle Sivas Bilişim alanında ybs’nin oxfor’u yada cambridge’dir.

Umarım bir faydam dokunmuştur sizlere.

Sevgiyle kalın.

About the author

Halit Tütüncü

Halit Tütüncü

Yazılım Öğrencisi
Yazılımı Hayat Felsefisinin Temel Taşlarına Oturtmuş
C# Gölgesinde Kodlama Yapan bir programcı.

Leave a Comment