Genel YBS Tanıtım Yazıları

Sakarya Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri

Güncellenme Tarihi:12.07.2018

Herkese içten bir Merhaba,

Ben Feyza Dinç Sakarya Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri 3. sınıf öğrencisiyim. Aşağıda kısaca SAÜ ve Sakarya hakkında bildiklerimi, düşüncelerimi elimden geldiğince aktarmaya çalıştım.


Kendimi nasıl geliştiririm? ve YBS tanımına bilerek girmedim çünkü kısaca diye başlık atsam bile kısa olmayacağını ve artık birçok yerden bu tanımlara ulaşılabileceğini düşündüm.

SAKARYA

Bence öğrenci için en önemlisi Sakarya ucuz bir şehir. Çeşitli sektörlerdeki firmalara ev sahipliği yapan bu büyük şehir üç adet avm (Agora-Serdivan-Ada) ve aradığınız her şeyi bulabileceğiniz bir çarşıya (Çark Caddesi), onlarca kafeyi ve restaurantı içinde bulunduran bir caddeye (mavi durak) ve doğal güzelliklere (Sapanca Gölü, Poyrazlar..) sahiptir.

YURTLAR

Erkek KYK kampüsün içerisinde yer alırken Kız KYK’lar kampüsün çevresinde yürüme mesafesinde bulunmaktadır. KYK’lar, çoğu özel yurt(kendi servisi olmayanlar) ve apartlar dolmuş duraklarına çok yakın ya da okula yürüme mesafesindedir.

Kampüs:

Tıpkı fotoğraflarda gördüğünüz gibi oturup sohbet edebileceğimiz çimler, selfie yapabileceğimiz göl manzarası,  aradığımızın fazlasını bulabileceğimiz ya da vize final zamanları sabahlayabileceğimiz kütüphane, göl manzarasına karşı yemek yiyebileceğimiz okul yemekhanesi, turnuva düzenleyebileceğimiz sahalar, istediğiniz donanımda ve her zaman etkinliğe hazır kongre merkezi, girişimci ruhumuzu besleyebileceğimiz Teknokent, kırtasiye-atmler-kafeleri de içinde barındıran minik bir çarşı ile bence ülkemizde ki en güzel kampüslerden birine sahibiz.

ULAŞIM

Sakarya Üniversite’si konumu ile mükemmel bir yerde. Bir tarafta deniz, göl, kırlar diğer tarafta sektörün kalbi olan İstanbul ve Kocaeli. Şehirler arasında otobüs ile terminale ulaştığınızda ya da terminale gitmek istediğinizde otobüs firmalarına ait servisler bence çok hayat kurtarıyor J .Şehir içi ulaşımdan bahsetmek gerekirse neredeyse tüm işinizi tek bir dolmuşla halledebilirsiniz. Otobüsler için ise yeni bir kart çıkarmanıza gerek yok öğrenci kartınızla rahatça işinizi halledebiliyorsunuz.

AKADEMİK KADRO

Üniversiteye başlarken bence en dikkat edilmesi gereken şeylerden biri de akademik kadro. Çünkü eğitim alacağın kişilerin deneyimleri, eğitimleri ne kadar fazlaysa sana artısı o kadar fazla olur. Buradan da göreceğiniz üzere birbirinden eşsiz hocalara sahibiz. Ayrıca hocalarımızın yurt dışı, sektördeki deneyimleri, çevreleri ve en önemlisi YBS geçmişlerini ne kadar anlatsam eksik kalır.

FAKÜLTE

YBS Bölümünün de içinde bulunduğu işletme fakültesi bizim için inanılmaz avantajı olan 2 adet çok önemli laboratuvara sahip; finans labı  ve sap business one labı. Mezunlarımız sadece bu lab da gördükleri eğitimler ile bile sektörde çok güzel yerlere ulaştılar.

DERS PROGRAMI

Yurt dışındaki benzer bölümler baz alınarak hazırlanan ders programı %50 İşletme dersleri, %25 bilişim ve %25 programlama derslerinden oluşmaktadır. https://ebs.sabis.sakarya.edu.tr/DersPlan/tr/2018/1138/22/2/0/0/0 yani kısaca hem işletme hem bilişimi doya doya veren bir bölüm olarak mezun olduktan sonra birçok farklı alanda çalışma olanağı bulabileceğiniz ya da master yaparak bu alanların birinde uzmanlaşabileceğiniz güzide bir bölüm. ÇAP ve Yandal fırsatlarını da unutmamak gerekir.Derslerimiz içeriğine göre sınıflarda ya da laboratuvarlarda  işlenmektedir. Ve bizim bölümümüzde önemi çok büyük olan 4+1 sistemi yani son sınıfta uzun dönem zorunlu staj imkanına sahiptir.

Hazırlık:

Bölümümüzde zorunlu hazırlık yok ama eğer hazırlık okur ve geçerseniz ya da muafiyet ve yeterlilik sınavını geçerseniz; bölümü ingilizce okuma ve Erasmus’a sınavsız gitme fırsatına sahip olursunuz.

Değişim imkanları:

Sakarya Üniversitesi Erasmus+, Mevlana ve Farabi değişim programlarını içermektedir.

YBST

SAÜ Yönetim Bilişim Sistemleri Topluluğu 4.yılına girmekte ve bu yıl üniversitemizin en aktif 7 topluluğundan biri olduğu gibi giderek kendini geliştirmektedir. Değerli hocalarımızın çevreleri ve topluluğumuzun gayretleri, Sakarya Üniversitesi isminin sektördeki konumu ile çeşitli aktivitelere imza atarken alanında önemli misafirlerimizi de bölümümüz adına büyük bir onurla ağırladık. En büyük etkinliğimiz ve bizim için büyük bir öneme sahip olan IV. Ulusal Yönetim Bilişim Zirvesi hakkında yazılacak o kadar çok güzel şey var ki şimdilik sadece ” İyi ki SAÜ YBS” diyebiliyorum.

ORTAM:

Merak ettiğin soruyu, konuyu ya da derdini istediğin hocana, üst sınıflarına, alt sınıflarına; mesaj, mail atıp ya da yüzyüze konuşup-sorup anında cevap-yardım alabilirsin.

Hiçbir şekilde yardımsız bırakmıyorlar. Etkinliklerde, ders aralarında(özellikle kantinde) hep birlikteyiz. Saygı var hiyerarşi yok. Kısaca bölümümüz, özellikle akademik kadrosu ve öğrencileriyle bizlere bir aile ortamını fazlasıyla sunuyor.
Kampüsümüz güzel,

ortam güzel, eğitim güzel, hocalarımız ve arkadaşlarımız zaten güzel daha ne olsun
Zahmet edip okuduğunuz için teşekkür ederim. Hepinize hayatta başarılar diliyorum.
Facebook: https://www.facebook.com/feyza.dinc.144
Mail: dincfeyza8@gmail.com

About the author

Halit Tütüncü

Halit Tütüncü

Yazılım Öğrencisi
Yazılımı Hayat Felsefisinin Temel Taşlarına Oturtmuş
C# Gölgesinde Kodlama Yapan bir programcı.

Leave a Comment