Genel YBS Tanıtım Yazıları

Sakarya Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri

Halit Tütüncü
Written by Halit Tütüncü

Merhabalar.
Şimdi durağımız IV.Ulusal Yönetim Bilişim Zirvesine ev sahipliği yapacak olan Sakarya Üniversitesi.
Aktaran:Organizasyon Komite Başkanı Oğulcan YORULMAZ.

Sakarya Üniversitesi Türkiye’nin köklü üniversitelerinden biridir. Temeli 1970 yılında Sakarya Mühendislik ve

Mimarlık yüksekokulu olarak atılmıştır. 1971 yılında ise Sakarya Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisi’ne dönüşen

yüksekokul, 1982-1992 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesi(İTÜ)’ne bağlı bir fakülte olarak devam etmiştir.

Ardından 3 Temmuz 1992 yılında Sakarya Üniversitesi kurulmuştur. Şuanda da İTÜ’den mezun birçok akademisyen Sakarya Üniversitesi’nde eğitim vermektedir. Ayrıca 80.000 küsür öğrenciyi barındırmaktadır.

Şehir hakkında bahsetmek gerekirse, İstanbul gibi büyük bir şehirden gelmediğiniz takdirde sıkılmazsınız diyebilirim. Gezip görülebilecek doğa güzellikleri bulunuyor. Ayrıca kampüsün bulunduğu Serdivan ilçesi için öğrencilerin kalbi diyebilirim.

Bu yüzden merkeze inmenize gerek bile kalmıyor.Tüm hayat burada.Bunların yanında Sakarya, pahalı bir şehir değildir.

İdeal bir öğrenci şehridir. Ulaşım, yemek vs uygundur. Ayrıca 2015 Eylül’de 3. yılıma başlayacak bir öğrenciyim, şuana kadar birçok üniversite gezdim fakat şunu ciddi olarak söyleyebilirim ki Sakarya Üniversitesi güzel, büyük ve kaliteli bir kampüse sahip. Kampüs içerisinde bulunan Teknokent’i de unutmayalım tabi, geçtiğimiz yıllarda Türkiye’nin en iyi 4. teknokenti seçilmiştir.Birçok firmanın ofisi burada mevcut ve üniversite öğrencilerine güzel imkanlar sunuyorlar.

Sakarya’nın diğer bir avantajlı yönü ise coğrafi konumudur.İstanbul’a olan yakınlığından dolayı Sakarya Üniversitesi, İstanbul’dan birçok kişinin tercihleri arasındadır. Ayrıca önümüzdeki senelerde Kocaeli’de kurulacak olan Bilişim Vadisi de Sakarya Üniversitesi’nin tercih edilme oranını yükseltecektir diye düşünüyorum.Bunların yanısıra Bursa, Eskişehir gibi yerlere de yakındır diyebilirim.Genel olarak konum harika. Önünüze birçok fırsat çıkacaktır, bunlardan faydalanmalısınız.

Peki Yönetim Bilişim Sistemleri nedir ?

Genelde annenize, babanıza veya bir tanıdığınıza “Ben Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünü okuyacağım.” deseniz, muhtemelen size söyleyecekleri şey “O ne evladım, 2 yıllık mı ? İktisat, İşletme varken yazma öyle bölümler” derler 🙂 Bazı öğrenciler kendi kararlarını verecek kadar şanslı oluyor fakat genel olarak ülkemizdeki aile yapısı “Benim oğlum KPSS’ye girip devlete atansın rahatına baksın” veya “sağlık sektörüne kapak at oğlum, rahatına bak” modundadır 🙂 Ülkemizden neden bir Facebook çıkmadığına cevap olarak bunu verebilirim size. Konudan fazla sapmadan kısaca YBS’den bahsedeyim 🙂

YBS 3 alanı kapsayan bir bölüm. Bilgisayar mühendisliği, Endüstri mühendisliği ve İşletme. Bu 3 alanın eğitim bazındaki dağılımı üniversiteden üniversiteye farklılık gösteriyor genelde. Yani X üniversitesinde daha çok teknik bilgiye ağırlık verilirken, Y üniversitesinde daha çok işletme yönüne ağırlık verilebiliyor. Zaten ülkemizde YBS alanında olan büyük bir eksiklik tek bir fakülte adı altında olmamayışıdır. Kimisi Mühendislik Fakültesi’nde açarken kimisi İşletme Fakültesi’nde açıyor. Komik gelecek ama Fen-Edebiyat fakültesinde dahi YBS bölümünü açtılar 🙂 YBS’nin amacı bilişim sistemlerinden anlayan ve bu sistemleri yönetebilen kişiler yetiştirmek. Öğrenciler üniversiteye gelmeden büyük bir yanlış yapıyorlar. Kimisi diyor ki “ben yazılımcı olacağım, işletme tarafını boşver”, kimisi ise “ben yönetici olacağım, yazılımla işim yok” diyor. Bu, YBS öğrencileri için çok büyük bir yanlış çünkü YBS’ci her alandan az da olsa bilgi sahibi olmalı. Mezun olduğunuzda size fark katacak olan şey de bu zaten.

Peki mezun olduk, ne yapacağız ? Dijital Pazarlama, İş Zekası, Veri Madenciliği, Yazılım, İnsan Kaynakları, Finans gibi birçok alanda ve Proje Yöneticisi, İş/Sistem Analisti, Dijital Pazarlama uzmanı, İş Zekası Uzmanı, Yazılım Geliştirici, Veritabanı uzmanı, İnsan Kaynakları Yöneticisi gibi birçok pozisyonda çalışabilirsiniz. Şunu da unutmadan söylemeliyim ki, YBS bölümünden mezun olup kendi işini kuran birçok girişimci bulunuyor. Türkiye’de gerçekten güzel başarılara imza atmış 2 şirket adını sizlerle paylaşayım. Mobilike ve Dekatlon Buzz. Mobilike, Türkiye’de mobil reklam pazarının %65’ine sahip bir şirket. Dekatlon Buzz ise Türkiye’nin ilk sosyal medya ajanslarındandır.

Biz Üniversite’nin ilk YBS’cileri olarak İşletme Fakültesindeyiz. İsteğe bağlı hazırlık dahilinde 4+1 yıllık lisans eğitimi mevcut. Eğitim kadrosuna bakacak olursak, zaten bölüm kurucumuz Prof. Dr. Erman Coşkun hocamızı bilmeyen yoktur diye düşünüyorum 🙂 Türkiye’de YBS denilince akla ilk Boğaziçi Üniversitesi daha sonra Erman Hoca gelir 🙂 Belki bu cümlemden dolayı başka üniversitelerdeki arkadaşlar beni eleştirecektir ama bence durum bu şekilde. Türkiye’de YBS alanıyla daha önce işi olmamış kişilerin YBS bölümü açmalarına izin veriyorsak, Erman Hoca gibi YBS adına bu zamana kadar birçok emek harcamış hocalarımızın hakkını vermemiz gerekiyor. Diğer bölüm hocalarımızdan bahsedecek olursam, Prof. Dr. Alptekin Erkollar Türkiye’de birçok YBS bölümünün açılmasını sağlayan kişi. Amerika, Almanya, Avusturya gibi ülkelerde akademisyenlik yapmıştır. Sanıyorum ki en son Haliç Üniversitesi İşletme Enformatiği(YBS’nin Almanca’dan gelen adı) bölümünü kurdu ve ardından Sakarya Üniversitesi’ne geldi. Özellikle bu 2 hocamızdan öğreneceğiniz çok şey var 😉 Diğer hocalarımız da Jeodezi Mühendisliği gibi YBS’yle sıfır alakası olan bölümlerden mezun değil,(Muhtemelen tercih sırasında Sakarya’nın üstüne yazacağınız bir üniversitesinin akademik kadrosu için söylüyorum bunu 🙂 ) YBS’yle yakından ilgili olan İşletme ve Endüstri Mühendisliği gibi bölümlerden mezun hocalarımızdır.

Tabi her şey eğitimle bitmiyor arkadaşlar. Okul size bir yere kadar temeli verir, bunu geliştirmek size kalmış. Üniversite döneminde mutlaka ve mutlaka aktif olup,  etkinliklere katılıp, projeler geliştirip, networkunuzu genişletmelisiniz. Yoksa “ben yönetici olacağım” hedefiyle gelip Üniversite hayatını boş geçirirseniz, 4 yıl sonunda “Sakın yazmayın YBS’yi çok kötü bölüm, ben yazdım bakın şuan işsizim” dersiniz 🙂 Ayrıca İngilizce’yi de boşlamayın derim.

Sonuç olarak :

Bana göre YBS, geleceğin CEO‘larını yetiştiren bölüm. Yukarıda dediklerimi uyguladığınız takdirde başaramayacağınız şey yoktur arkadaşlar. Bu uzun yolda Sakarya Üniversitesi, YBS alanında sahip olduğu hocalarıyla her zaman sizlerin yanınızda olacaktır.

Özel olarak soracak, merak ettiğiniz noktalar olduğu takdirde benimle aşağıdaki adreslerden iletişime geçebilirsiniz.

Facebook : https://www.facebook.com/oyrlmzz

Twitter : https://twitter.com/ogulcanyrlmz

LinkedIn : https://tr.linkedin.com/in/ogulcanyorulmaz

Mail : ogulcanyrlmz@gmail.com

About the author

Halit Tütüncü

Halit Tütüncü

Yazılım Öğrencisi
Yazılımı Hayat Felsefisinin Temel Taşlarına Oturtmuş
C# Gölgesinde Kodlama Yapan bir programcı.

Bir Cevap Yazın