Genel YBS Tanıtım Yazıları

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri

Güncellenme Tarihi:03.08.2018

Merhaba arkadaşlar.

Ben Tuğba,Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri 2. sınıf öğrencisiyim.Öncellikle size bu bölümü neden seçtim biraz bahsetmek istiyorum.

Meslek lisesi Bilişim Teknolojileri mezun bir öğrenci olarak bilgisayar ve sürekli gelişen dünyada teknolojiye ilgi duyduğum için bu bölümü seçtim. Tm-1 puanı ile yerleştim.

Yönetim Bilişim Sistemleri, Bilgisayar Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Yazılım, İşletme gibi bölümlerin kesişimi diyebiliriz bir nevi köprü görevi olarak adlandırabiliriz.Bölümümüz lisans programından oluşuyor isteğe bağlı olarak da okulumuzda hazırlık sınıfları mevcuttur. Bu bölümü okumak isteyen arkadaşlara İngilizcenin çok önemli olduğunu belirtmek isterim . Amerika ve Avrupa da çok yaygın ve ilgi çekici bir bölüm olduğunu tercih zamanı araştırma yaparken öğrendim.

Bu bölümü okumak isteyen arkadaşların araştırmacı ve yenilikçi olması faydalı olacaktır. İlk iki yıl veri tabanı, mesleki İngilizce, programlamaya giriş gibi bilişim dersleri alıyorsunuz. Son iki yılda ise Yön Eylem, Karar Destek, Yapay Zeka gibi derslerin bütünleştirilmiş halini görüyorsunuz. Dersler daha çok uygulama ağırlıklı olduğu için laboratuvar ortamında gerçekleşiyor.İçinde bilişim , yönetim, yazılım, donanım gibi birçok programı barındıyor. Hangi alana yönelmek isterseniz o alanda ilerleyebilirsiniz.

Mezun olduktan sonra 4 yıl boyunca aldığımız eğitimin üzerine bir şeyler ekler ve kendimizi geliştirirsek iş imkanı olarak daha üst seviyeye gelebiliriz. İşletmelerde ve kurumlarda projelerin analizinde ve projelerin sorun çözümünde verileri bilgisayara etkin ve akıcı biçimde uygulanmasında bu bölüm mezunlarına ihtiyaç duyuluyor.

Birazda kampüsümüzden bahsetmek istiyorum. Doğayla iç içe ve öğrenciler için her türlü aktivitenin bulunduğu çok iyi donanımlı bir kampüse sahibiz benim kendi adıma konuşmam gerekirse çok beğeniyor ve seviyorum. Okul bünyesinde bulunan kulüpler,kütüphaneler vs sizlere hizmet verebilmek için hazır bulunuyorlar. 😊

Bölümümüz İİBF de yer alıyor. Hocalarımız kendi alanlarında başarılarını kanıtlamış ve nitelikli kişilerden oluşuyor . Farabi Erasmus gibi programları da mevcuttur ve kendimizi geliştirmek için olanaklar oldukça fazla.

Osmaniye’ den bahsetmek istiyorum birazda. Küçük bir il olmakla beraber Kahramanmaraş, Gaziantep, Hatay, Adana ve Mersin gibi illere yakın olması gezilebilecek yerler açısından öğrencilere avantaj sağlıyor. İlk tercihimdi Osmaniye hiç pişman değilim bu bölümde ve üniversitede olduğum için.

Osmaniyemiz yer fıstığıyla meşhurdur eğer sizde burada öğrenci olursanız fıstığa doyacaksınız demektir. 😊

Evet arkadaşlar son olarak sizinde bilgisayara ilginiz varsa analitik düşünce ve çözümleyici iseniz ben bu işin üstesinden gelirim diyorsanız rahatlıkla bu bölümü tercih edebilirsiniz.

Umarım sizl

ere yardımcı olabilmişimdir. Hakkınızda hayırlısı olmasını diliyorum. tercihlerinizin sizi başarıya götürmesini temenni ediyorum.

 

“Unutmayın her şey sizin elinizde inandığınız sürece hayaller gerçek olur hayallerinizin gerçek olması dileğiyle sağlıcakla..😊”

Instagram: tugbaselcan
tugbaselcanak@gmail.com

About the author

Halit Tütüncü

Halit Tütüncü

Yazılım Öğrencisi
Yazılımı Hayat Felsefisinin Temel Taşlarına Oturtmuş
C# Gölgesinde Kodlama Yapan bir programcı.

1 Bileşen

Leave a Comment