Genel YBS Tanıtım Yazıları

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri


Yönetim Bilişim Sistemleri Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
Osmaniye Korkut Ata Üniversitesine
Hoşgeldiniz

 Malatyalı olsam da artık kendimi bir Osmaniyeli gibi hissediyorum bunun sebebine gelince her ne kadar 4 yıl burada üniversite hayatımı sürdürmüş olsam da bunun yanında bu şehrim beni kucaklayan atmosferini de boş geçmemek lazım.

Dile kolay 4 yıl insan hayatında büyük bir zaman dilimi o yüzden eğitim görmenin yanında hayattan da tat alınması lazım diye düşünüyorum ve ilk başta eleştirilerimi yapıp güzelliği ile Osmaniye’mi bırakıyorum.

Üniversiteyi kazandık ve çevreden gelen ilk soru “Osmaniye ilçe mi?” hayır! Hayır ya Osmaniye bildiği il yani Osmaniye, Türkiye Cumhuriyeti’nin 80. ilidir. 1933’e kadar il olan Osmaniye’nin eski adı Cebelibereket‘ tir. O tarihte Adana iline bağlanmış, 24 Ekim 1996 tarihinde yapılan yasal düzenlemeyle tekrar il olmuştur. Bir diğeri de sen Osmaniye de okuyorum dersin karşındakiler Adana-Osmaniye der. Yani ne yazık ki ülkemizde hala Osmaniye’nin il olmadığını bilmeyen insanlar var ama baksana mücadeleci bir kişiliksen al sana ilk mücadelen bunu insanlara anlatmayı ve bu güzel şehrin farkındalığını yaratabilirsin.

Küçük, tatlı ve yemyeşil bir şehir. Benim ilk tercihim OKÜ’ydü nedeni ise en çok sağlık problemlerimden dolayı sıcak bir iklim arıyordum ki Osmaniye bunun için biçilmiş kaftan. Burada doğalgaz ya da kömür sobası gibi sıkıntılar olmuyor. Kış dönemini elektrikli soba ile çok rahat şekilde geçirebiliyorsun, kış boyu belki çok soğuk olan 10 günü var diyebilirim ama oda sadece akşamları.

Yer fıstığının başkenti Osmaniye bunu daha önce bilmiyordum ve kaleler şehri olduğunu bunun yanına bir de kilimin öz yurdu olduğunu. Küçük ama ne kadar bereketli bir şehir ben bu şehri seviyorum.

Yiyecek konusunda sıkıntı yok inanın Malatya’da yediğim 30 TL civarındaki bir harcamayı burada 12 TL gibi bir miktar ile karşılayabiliyorum. Sıcak iklim olduğu için meyve ve sebze konusunda da sıkıntı yok. Yol boyu size eşlik eden portakal ve limon ağaçları var özelliklede mevsimi gelince açan çiçeklerinin kokusu bu şehri bir kez daha sevmenize yardımcı oluyor.

Ev konusuna gelince 1+1 ve 2+1 apartların kirası 400-600 arası değişiyor. Yurt kapasitesi geniş.

İstediğin şekilde kendine yön verebilirsin.

Sıkıntı şurada gezmeyi ve dışarı hayatı çok olan birisiysen eğer gezecek yerleri çok yok. Birkaç piknik alanı, 328avm si  ve hızla artan kafeleri var. Ancak güzel yönü ise Gaziantep-Adana-Kahramanmaraş’a çok yakın olması ve bir hafta sonunu arkadaşlarınla bu şehirlerdeki güzellikleri görerek değerlendirebilirsin.

Üniversitenin olduğu yer şehirden biraz ayrı aslında Fakıuşağı adında bir mahallesinde burayı tamam ile öğrenciler kuşatmış desem yalan olmaz. Hızla yükselen binalar, açılan marketler ve şubeler, kafelerin oluşturduğu kafeler caddesi… hem çok harcama hem de rahat ve bol aktiviteli bir üniversite istiyorsan sen OKÜ’lü olmalısın.

Yedik, içtik, gezdik derken gelelim üniversitemize.

OKÜ deki hocalarımızla çok rahat bir şekilde aklımıza takılan ve birçok öğrencinin sormaktan çekindiği soruları biz korkmadan sorabiliyoruz. Aramızda öğretmen öğrenci ilişkisinden çok ağabey – kardeş ilişkileri var diyebilirim. Tabi her şeyin başında bizi biz yapan saygımız var. Öğrencilik hayatında em önemli olan şey düşünceye saygıdır ve bunu bize sadece arkadaşlarımız değil hocalarımızda sağlıyor.

Deneyim anlamında mükemmel düzeyde hocalara sahip oldum hepsi alanında harika insanlar. Verdikleri eğitim sayesinde ben bugün okulum bitmediği halde ayakları yere sağlam basan bir bireyim ve bunun çoğunu hocalarıma borçluyum. Onlar bize önemli olan şeyin not değil alınan ve alınamayan bilgi olduğunu öğretti ve bizim not değil öğrenemediğimiz daha nice bilgilere yetişemediğimizin telaşı oldu.

Devam zorunluluğu tutmayan hocalarımız var ama dersinde herkes hazır bulunur sebep verilen bilginin kalitesi.

Eğitim yönünden eksiği belki milimlerle ifade edip fazlasını sayılarla ifade edemeyeceğim bir düzeyde. Diğer üniversitelere göre bölüm sayımızın şimdilik az olması sebebi ile Farabi, Erasmus ve Erasmus staj programlarından faydalanma olasılığın çok fazla. Kısacası kendin konusunda gerçekleştirmek isteğin ne varsa burada kolay bir şekilde hayata geçirebilirsin. Burada fark edilme ve parlama olasılığın diğer üniversitedeki orana göre daha çok sebebi yeni bir üniversite olmamız ve öğrenciye verilen desteğin fazla olması.

Burada her şey öğrenciler için sen varsan OKÜ var.

Bunun yanında ben böyle güzel bir üniversite görmedim ya gerçekten merak eden arkadaşlar okulumuzun sitesinden bakabilir. Bu kadar geniş, yemyeşil, görkemli binaları, dolu-dolu yaşam merkezi, yüzme ve spor salonları, spor sahaları, tarihi kokusu ve çiçeklerle çevrili harika bir alan düzenlemesi olan bir üniversite yok benim gözümde.

Yeni olması sebebiyle de yapılan binalarımız o kadar ihtişamlı ki baktıkça sen gururlanıyorsun böyle bir üniversitede okuduğun için J

Osmaniye’nin en güzel yeri üniversitesi bence, insanlar nişan ve düğün fotoğrafları için bile üniversitemizin bu doğal güzelliğini kullanıyor.

Yeni üniversite olmamızın yanında her gün eklenen yeni bölümler ile artan kalabalıklaşma ile gelen daha da güzel günlerin habercisi.

Ben, Merve BOZKURT 20

12 yılı ilk tercihim Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi, Yönetim Bilişim Sistemleri. Yıl 2016 inşallah haziran ayı mezunlarındanım.

Bugün yine tercih verecek olsam o tercihim ilk sırası yine değişmezdi ve bu kez sağlık nedenleri değil de bu şehrin bilincinde ve farkındalığını yaşayan birisi olarak.

Saygılarımla…

About the author

Halit Tütüncü

Halit Tütüncü

Yazılım Öğrencisi
Yazılımı Hayat Felsefisinin Temel Taşlarına Oturtmuş
C# Gölgesinde Kodlama Yapan bir programcı.

1 Bileşen

Leave a Comment