Genel YBS Tanıtım Yazıları Yönetim Bilişim Sistemleri

Necmettin Erbakan Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri

Güncelleme Tarihi:10.07.2018

Merhaba arkadaşlar ,ben Kemal Kara Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü 2’nci sınıf öğrencisiyim.Öncelikle Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü mezunları ne iş yaparlar ,nerelerde çalışırlar kısaca bahsetmek istiyorum. Daha sonra ise Necmettin Erbakan Üniversitesi hakkında bilgi vereceğim.


Şimdi Yönetim Bilişim Sistemleri çalışma alanlarını, yönetim ve bilişim diye ikiye ayırdığımız kategorilerde inceleyelim.

🚩BİLİŞİM ALANINDA

 • Yönetim Bilişim Sistemleri Uzmanı,
 • Programcı,
 • Veri Tabanı Uzmanı,
 • Sistem Analisti ve Tasarımcısı,
 • Veri Tabanı Analisti,
 • SEO Uzmanı,
 • Network Uzmanı,
 • Ağ Sistemleri Yöneticiliği,
 • Veri Bilimci (Veri Analisti)
 • IT Uzman vb. gibi unvanlarda görev yaparlar.

🚩YÖNETİM ALANINDA İSE

 • İnsan Kaynakları Uzmanı / Yöneticisi,
 • İş Geliştirme Uzmanı / Yöneticisi,
 • Proje Yöneticisi,
 • Satış Pazarlama Uzmanı / Yöneticisi,
 • İş Analisti,
 • ERP Uzmanı / Yöneticisi,
 • İş Zekâsı Uzmanı / Yöneticisi,
 • Akademisyen vb. gibi unvanlarda görev yaparlar.

 

Yönetim Bilişim Sistemleri çalışma alanlarının ne kadar geniş bir yelpazeye sahip olduğunu ve bu alanlardan hangisi üzerine kariyer planları yapacağınızı artık biliyorsunuz. Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünün her geçen gün daha çok tanındığını, en basit yöntemle arama motorlarına YBS İş İlanları diye yazdığımızda birçok kurum ve kuruluşun YBS mezunu aradığını görüyoruz.

Bu da demek oluyor ki, dört yıl sonunda lisans programından mezun olmuş donanımlı Yönetim Bilişim Sistemleri Mezunlarının boşta kalması söz konusu değil. Her yıl daha fazla gelişen Türkiye’nin bilişime olan ihtiyacını göz önünde bulundurursak Yönetim Bilişim Sistemleri’nin tercih edilmesi gereken bölümler arasında olduğunu söyleyebiliriz.

Bölüm hakkında bu kadar bilgi yeter şimdi gelelim Konya Necmettin Erbakan Üniversitesinde Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü nasıl?

Öncelikle Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Necmettin Erbakan Üniversitesinde yeni olduğu için(bölüm 2016 yılında kurulmuş) bazı şeyler henüz oturmuş değil.Müfredat bu sene güncellendi geçen seneye göre kat kat iyi.Bölümün bulunduğu fakülte henüz merkez Köyceğiz Kampüsüne taşınmış değil bundan dolayı biraz sıkıntılı.

2018-2019 Eğitim öğretim döneminde Fakültenin taşınması söz konusu.Fakülte binası eski bir dershane bundan dolayı laboratuvar imkanımız yok denecek kadar az seviyede,kişisel bilgisayarlarımızla idare ediyoruz.Diğer yandan fakültenin konumu her ne kadar Konyanın en merkezi konumunda olsa da bulunduğu mahalle eski olduğu için ve son dönemde Suriyeli mültecilerin akın etmesi ile bir hayli sıkıntılı.

Konya ulaşım yönünden baya gelişmiş bir şehir bundan dolayı ulaşımda hiç bir sıkıntı yaşamazsınız fakat bazı bölgelere tek toplu taşıma aracı ile gitmek isterseniz biraz zaman alıyor oda maksimum 50-60 dakika civarı.Konaklama durumu diğer illere göre oldukça makul kiralar abartılı değil ,bunun yanı sıra  kız erkek karışık olmak üzere 12 adet kyk yurdu var.

 

Özel yurt imkanları da oldukça fazla .Genelde öğrenciler Bosna Hersek mahallesinde kalıyor çünkü Selçuk Üniversitesi oraya çok yakın fakat Necmettin Erbakan Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünü tercih edecekseniz sizin o taraflarla pek alakanız olmayacaktır çünkü Necmettin Erbakan Üniversitesi Fakülteleri (kampüs hariç ) merkezde bulunmakta(meram yeniyol civari) Köyceğiz kampüsü ise Beyşehir yolu üzerinde Meram Yaka Mahallesinde bulunmakta.

 

Ders veren hocalarımız gayet olumlu yaklaşıyor bu birazda sizin derse olan ilginize göre değişir.Ama öyle dediğim dedik diyen bir hocamız yok ders anlatma tarzlarda gayet iyi.Sosyal imkan yönünden  fakültemiz bünyesinde bulunan halihazırda 4 adet topluluk bulunmakta yılın çeşitli zaman dilimlerinde farklı etkinlikler düzenlemektedirler.

 

Dilediğiniz topluluğa üye olup etkinliklere katılabilirsiniz.Sosyal imkanları il bazında ele alırsak kafe kültürü Konya’da çok yaygın bunun yanında tarihi dokusu ile Sille antik kenti büyük ilgi odağı.Benim Konya ve Necmettin Erbakan Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü hakkında anlatacaklarım bu kadar umarım kafanızda ki sorulara cevap olmuştur.

Necmettin Erbakan Üniversitesi hakkında daha fazla bilgiye

https://www.konya.edu.tr adresinden ulaşabilirsiniz. yada doğrudan aşağıda bulunan sosyal medya hesaplarımdan benimle iletişime geçebilirsiniz. Sürç-ü lisan ettiysek affola.

 

Mail : kaarakem
al@gmail.com

Facebook: https://www.facebook.com/kkara42

Twitter : https://twitter.com/onlyy_wolf

Instagram : https://www.instagram.com/kemalkaara

 

 

About the author

Halit Tütüncü

Halit Tütüncü

Yazılım Öğrencisi
Yazılımı Hayat Felsefisinin Temel Taşlarına Oturtmuş
C# Gölgesinde Kodlama Yapan bir programcı.

Leave a Comment