Genel Yönetim Bilişimciler Gözünden

Kemerlerinizi Sıkı Bağlayın, Hayal Uçağı Kalkmak Üzere!

Merhaba Arkadaşlar,

Bu satırları yazarken parmakları klavyenin üzerinde dans eden kişiyi tanımak isteyebilirsiniz diyerek yazımı kendimi tanıtarak başlatayım. Ben Büşra ŞAHİN. Uludağ Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü ikinci sınıf öğrencisiyim.

Yazımın daha içten ve akıcı olması için bir şiir dinletisine gitmiş bulunmaktayım, arka fonda çalan neyden bahsetiyorum bile. Bazen ilham almak güzeldir. Yazıma başlamadan önce bu katagoride yazılan tüm yazıları okudum. Bölümümüzde en çok gözlemlediğim konulardan biri bu. Birçok ybs site ve bloglarında arkadaşlarımız ybs nedir ne yapar üzerinde duruyor. Bence bir çoğumuz bunu gerektiği kadar biliyoruz. Fakat artık bunlar yetmiyor bize.

Üniversite’de okuyacağımız bölümü seçmek çok önemli bir konu arkadaşlar, belki de hayatınızın geri kalanında yapacağınız mesleği seçiyorsunuz ve bu asla azımsanacak bir şey değil. Hele ki bölüme gerçekten isteyerek gelmişseniz. Bölümü isyeterek yazmışsanız seçtiğiniz bölüm hayaliniz ve hedefiniz oluyor bence. Fakat temeliniz olmadan bölümü seçmişseniz eğer karalar bağlamayın hemen bu satırları yazan kişi de sağlık meslek çıkışlı.. Tek ihtiyacımız olanın hayal ve tutku olduğuna inanıyorum. Bizlerin artık YBS nedir değil de, ne yapabilirim? Nasıl kendimi geliştirebilirime yönelmesi gerekiyor. Ve bu noktada sıkıntılar yaşadığımızı görüyorum. Birinci sınıflardan hatta kendi sınıf arkadaşlarımdan bile “Büşra ben bir şey bilmiyorum ki bilmeden neyi nasıl yapacağım?” tarzında sorular alıyorum. Elbette bir şey bilmiyor olabilirsiniz ama bu bir şeyler hayal edip hedefle yemeyeceğiniz anlamına gelmiyor.

Siz o gün isteyerek bu bölümü tercih ettiniz. Şair “bir gün belki hayattan” şarkısını söylüyor, ne müthiş bir şarkı.. Bölüm için yazılan yazıları okuduktan ve insanlara sorularınızı sorduktan sonra asıl mühim soruyu “ne yapmak istiyorum?” u kendinize sormalı bir hedef belirlemeli ve hedefe doğru her geçen gün kendinizi yenileyerek yürümelisiniz. Bölümümüz öyle geniş çaplı bir bölüm ki inanın bir ağaç olsaydı dallarından herkes seviyesine göre uzanıp meyvesini alabilirdi. Yürümeyi öğrendiğimiz andan itibaren her yeni gün yeni adımları doğuruyor.

 

Mattonuz “İstiyorsam yapabilirim” olmalı. Her şeyden önce istemelisiniz. Bırakın yürümeyi yeni öğrenmiş olun, yürümeye başladıktan sonra kim sizi koşmaktan alıkoyabilir? Yalnızca ünivesite de hocalarınızın anlattıklarına bağlı kalmayın, derslerde gördükleriniz sizi tatmin edemesin. Hocalarınız size yol gösterir fakat yolda yürüyecek olan sizlersiniz. Yetinmek bilmeyin bu konuda. Bir zaman sonra kendinizi tam olarak nerede görmek istediğinizi anlayacak ve tüm adımlarınızı o yöne çevirecek yüreyecek hatta koşacaksınız.

Kemerlerinizi çıkarın hedefler diyarına hoş geldiniz! Umarım yazı boyunca asıl hayalinizi fark edebilmişinizdir ve umarım bu hayalleriniz hayal olmaktan çıkıp hedefe dönüşebilir. Dilerim hepiniz sizin için en doğru yolu bulursunuz. Hayallerinizi

kovalamaktan asla vazgeçmeyin!

Dinlediğim program bitti. Sevgiyle kalın..

Kelimelerimizin birlikte dans etmesi için;

E-Posta: busrasahin972@gmail.com

Facebook: https://www.facebook.com/busrasahin972

Twitter: https://twitter.com/sahinnnbusra

About the author

Halit Tütüncü

Halit Tütüncü

Yazılım Öğrencisi
Yazılımı Hayat Felsefisinin Temel Taşlarına Oturtmuş
C# Gölgesinde Kodlama Yapan bir programcı.

Leave a Comment