YBS Tanıtım Yazıları

Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri

İlkler ile devam ediyoruz.Dokuz Eylül YBS’nin ilk blog tanıtım yazısını Yönetim Bilişimci arkadaşımızdan dinliyoruz 🙂
Merhaba arkadaşlar.Ben Yaren Fidan Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü 2. sınıf öğrencisiyim.

Öncelikle bölümümüz pek bilinen bir bölüm değil yeni yeni keşfediliyor YBS İşletme ve Bilgisayar Mühendisliğinin harmanlanmış hali.Yani amaç bilişimden anlayan yöneticiler yetiştirmek. Bir YBS uzmanı bir çok alanda iş yapabilir önemli olan sizin kendinizi hangi alanda daha çok geliştireceğinizi belirlemenizdir.
”Sizler sistem tasarımcısınız.” diyerek bizleri özetleyen Kaan hocamızdan bir alıntıyla Dokuz Eylül YBS’ye geçersek.

Bölüm başkanımız Prof. Dr. Vahap Tecim’dir.Kendisi her zaman yanımızdadır.Kesinlikle görüp görebileceğimiz en iyi hocalardan birisidir.Tabi diğer hocalarımızın hakkını da yememek gerekir.DEÜ YBS öğrencileri olarak kesinlikle fazla şanslıyız güzel bir bölüm binamız(sadece projelerimizde kullanabildiğimiz) ve istediklerimizi yapabilmek için fazlasıyla imkanımız var.Tabi bu imkanları kullanabilmemiz için ilk önce başarılı olmamız daha sonra ise istediğimiz şeyin yararlı olacağını göstermemiz gerekir.
Bölümün lisans öğreniminin yeni açılması herkesin kafasında soru işaretleri oluşturabilir ama unutmayalım ki zaten yüksek lisans öğrencileri vardı ve YBS eğitimi veriliyordu.Elbette lisans eğitiminin yeni açılmasından kaynaklanan eksiklikler vardır,olacaktır da onlar da bizlerle birlikte giderilecektir.Ders planımıza gelince İlk yarıyıl İİBF dersleri görüyoruz 2. yarıyıl ise bunlara ek olarak Temel Bilgi Teknolojileri ve Yönetim Bilişim Sistemleri dersleri alarak yavaştan bölüme giriş yapıyoruz ve 3. yarıyıl itibariyle ise tüm bilişim dersleri bizimle.Tabi her şey bu dersleri görmekle olmuyor önemli olan kendimizi geliştirmemiz bu noktada DEÜ YBS’nin konumu avantajı oluyor.İzmir gibi bir şehirde katılabileceğiniz bir çok etkinlik vardır ve bunlar da bizim network geliştirmemizi sağlar.

Peki biz nerede yaşayacağız neler yapacağız?

YBS bölümü Dokuzçeşmeler Kampüsün’ de bulunan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesine bağlıdır ki bu da Buca’da yaşayacaksınız demektir.Buca’da yaşam kolaydır aslında.Genelde Hasanağa Bahçesi,adım başı rastladığın cafeler öğrencilerin uğrak merkezleridir.Buca’dan çıkma ihtiyacı duyacağınız çokça zaman olacak tabiî ki işte bu sırada Buca’nın ulaşım azizliğine uğrayacaksınız biraz,trafiği sürekli sıkışık olur da.Bucadan çıktıktan sonrası ise izban,metro veya vapurdan herhangi birini kullanarak her yere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Yemek açısından biraz sıkıntı yaşayabilirsiniz, yemek yiyebileceğimiz belirli yerler var çünkü onun dışında cafelere gidip yiyebilme olasılığımız var ki o da diğer yöntemlere göre daha pahalıdır.

Konaklamaya gelirsek kızlar için 3 devlet yurdu bulunmaktadır bunlar Tınaztepe Kampüsüne daha yakındırlar. Erkekler için ise Buca’da devlet yurdu 2 tane bulunmaktadır.
Özel yurtlara gelirsek kampüs çevresinde bolca bulunurlar ve fiyatları 600 TL den başlar.
Evde yaşamak isterseniz de 2+1 evin minimum 700 tlden başladığını da belirtmek isterim.

Son olarak da yine bir hocamızın sözünü kullanmadan edemeyeceğim.

DEÜ YBS düşünür,çalışır,üretir ve hayata kazandırmak için çaba sarf eder.

g>

Umarım yardımcı olabilmişimdir.Sorularınız varsa sosyal medya hesaplarımdan ve de mail adresimden bana ulaşabilirsiniz.Herkese başarılar.

Mail :yarenfidan1997@gmail.com

Facebook : https//www.facebook.com/yaren.fidann

Twitter : https//www.twitter.com/YarenFidann

İnstagram : yarenfidannn

About the author

Halit Tütüncü

Halit Tütüncü

Yazılım Öğrencisi
Yazılımı Hayat Felsefisinin Temel Taşlarına Oturtmuş
C# Gölgesinde Kodlama Yapan bir programcı.

Leave a Comment