Genel YBS Tanıtım Yazıları

Doğu Akdeniz Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri


YBS Tanıtım yazılarında merak konusu olan Kıbrıs YBS ile devam ediyoruz.

Arkadaşlar merhaba. Ben Doğu Akdeniz Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri 1. Sınıf öğrencisi Burak AK. İlerleyen zamanlarda Doğu Akdeniz YBS’yi tercih etmeyi düşünen arkadaşlar için okul, bölüm ve Kıbrıs hakkında bir kaç bilgi paylaşmak istedim.

Öncelikle bir çoğunuzun bildiği gibi bölümümüz işletme ve bilgisayar mühendisliğinin bir nevi harmanlanmış hali. İşletme ve yönetim üzerinde etkili ayrıca bilişim alanında donanımlı bireyler yetiştirmek üzere kurulmuş bir bölüm. Yani eğitim hayatınız boyunca hem işletme dersleri hemde programlama, bilgisayar kullanımı gibi dersleri göreceksiniz.

Doğu Akdeniz Üniversitesi Kuzey Kıbrıs, Gazimağusa’da bulunan gerçekten kaliteli bir üniversite. Bir çoğunuzun bildiği üzere Kıbrıs üniversiteleri üzerinde hep bir ön yargı var maalesef. Fakat bilmeniz gerekir ki DAÜ gerçekten Türkiye’deki bir çok üniversiteden daha kaliteli ve olanakları daha yüksek bir üniversite. Yapılan bir çok uluslararsı ve yurt içi değerlendirmelerde bir çok üniversiteyi geride bırakarak en iyi üniversiteler arasına girmeyi başarmış. Doğu Akdeniz Üniversitesinde YBS bölümünün eğitim dili %100 ingilizcedir. Zaten bu üniversitenin size sağlayacağı en büyük yararlardan bir tanesi ingilizcenizi oldukça ilerletmeniz olacaktır. Eğitim dilinin ingilizce olmasının yanında üniversite uluslararası bir üniversite olduğu için burada bir çok yabancı uyruklu insan eğitim görmekte. Hatta Türkiye vatandaşından daha çok yabancı uyruklu olabilir . Bunun yanında eğitim kadrosunda da son derece fazla yabancı eğitimci var. Akademik personel son derece donanımlı ve bir çoğu gerçekten dünyanın en iyi üniversiteleriyle çalışan veya oralardan mezun olan hocalar. Bu konuda hiçbir eksiklik veya sıkıntı yaşamayacağınızı bilmenizi isterim. Daü’nün bir diğer ayrıcalığı ise size mezun olduğunuz zaman “Mavi Diploma” verecek olması. Yani uluslararası geçerliliği olan bir diploma ile mezun olacaksınız.

Bölümümüz İşletme ve Finans fakültesi çatısında bulunmaktadır. Fakat aldığınız derslere bağlı olarak derse girdiğiniz sınıflar farklılık gösterebilir sürekli. Okula ulaşım son derece rahat. Zaten bursaı küçük bir yer olduğu için ister yürüyerek istersenizde üniversitenin size sağladığı şehir içi ile üniversite arasındaki otobüsleri kullanabilirsiniz. Alacağınız dersler ise ilk sene hazırlık okulunda okuyacaksınız eğer muafiyet sınavını veremezseniz. Hazırlık hocaları gerçekten çok bilgili ve donanımlı olduğu için ingilizcenizi geliştirmek çok kolay ve eğlenceli olacak sizin için. Çeşitli projeler ve etkinliklerle çok eğlenceli bir hazırlık okulu okuyacağınıza eminim. Bölüme geçtiğinizde ise ilk sene İşletme, Matematik, Bilgisayar teknolojilerine giriş gibi temel bölüm derslerini alacaksınız. 2. Sene Algoritma dersi ve  Yapısal Programlama dersi gibi derslerle birlikte bir kaç işletme dersi, 3. Ve 4. Sınıfta ise İnternet Programcılığı , Nesne Tabanlı Programcılık, Bilgisayar Ağları gibi derslerin yanında yöneticilik ve yönetim becerileri odaklı dersleri alacaksınız. Derslerinizin çoğu uygulamalı olduğu için laboratuvarlarda geçecek.

Kıbrısta yaşamak ilk başta biraz zor gelecek burayı bilmeyen kişiler için. Fakat bir konuya açıklık getirmek istiyorum. Kıbrıs sanıldığı kadar pahalı değil. Market alışverişiniz Türkiye ile hemen hemen aynı fiyatta olacaktır. Fiyatlar aşağı yukarı 2-3tl fazla yada az. Araba ve benzin zaten çok ucuz burada Türkiyeye göre. Ev kiraları ise İstanbul ile kıyasladığımız zaman daha ucuza denk geliyor. Yani sanıldığı kadar pahalı bir yer değil burası içiniz rahat olsun o konuda J. Yurtta kalmak istersenizde ister üniversitenin size sağladığı yurtlarda, ister kampüs içindeki özel yurtlarda istersenizde KYK yurtlarında kalabilirsiniz.

Yazım biraz uzun oldu farkınd

ayım ama Kıbrıs hakkında çok fazla soru işareti olduğu için elimden geldiğince açık ve kısa tutmaya çalıştım. Kıbrıs, Daü veya bölüm hakkında soru sormak isteyen, merak ettiği birşey olan varsa aşağıdaki sosyal medya hesabımdan bana ulaşabilirler elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Facebook : https://www.facebook.com/cerveza1234

About the author

Halit Tütüncü

Halit Tütüncü

Yazılım Öğrencisi
Yazılımı Hayat Felsefisinin Temel Taşlarına Oturtmuş
C# Gölgesinde Kodlama Yapan bir programcı.

1 Bileşen

Leave a Comment