Genel Yönetim Bilişim Sistemleri

DGS ile Yönetim Bilişim Sistemleri

Merhaba arkadaşlar.Ben Gizem ALTUNİ.Mehmet Akif Ersoy  Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri öğrencisiyim.
Dostum Halit TÜTÜNCÜ’nün DGS ile Yönetim Bilişim Sistemleri bölümüne geçiş hakkında tecrübelerin az olduğu söylemesi üzerine bende bir dikey geçişli olarak sizlere tecrübelerimi kaleme aldığım bu yazıda anlattım.

Dikey geçiş sınavı 2 yıllık meslek yüksek okulundan mezun olduktan sonra durmak yok yola devam diyenlerin sınavı aslında.
Meslek yüksek okulunda iki yıl boyunca gerek hocalara gerek öğrenci işlerine hemen ulaşabildiğim bir ortam vardı.Bilecik’in Söğüt ilçesi yeni yeni gelişmeye başlamış ve küçük bir yer olduğu için alışmak zor olmadı. Dersler konusunda da en başlarda zor gelse de ikinci yılın sonunda aslında lisenin devamını yaşadığımı anlamış bulundum. Tam alışmışken kepleri atmak devam etmem gerektiğini hissettirdi.Hocalarımız hep şansınız varken değerlendirin ikinci sınıfın başında çalışmaya başlayın,neden 4 yıllık mezun olmayasınız diye aslında hep söylüyorlardı.
DGS (1)

İşte hissetmek gerekiyormuş harekete geçmek için.Mezun olduğum hafta çalışmaya başladım.En başta ilk 4 hafta konu açıklarımı kapattım son iki hafta da sadece deneme ve geçmiş yılları çözdüm.İtiraf etmem gerekirse önüme gerçekten kolay bir sınav vardı,hızlı okumanın avantajını gördüm.DGS ye girecekseniz boş vaktiniz asla olmamalı durmadan kitap okumalısınız,
DGS hızlı okuyup+anlayanların ve mantık konusunda başarılı olanların sınavı.Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünden geçiş yapabileceğim önü açık gelecek vaad eden YBS’yi tercih ettim.İyiki etmişim.
dgs
Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü gerçekten zor bir bölüm bilgisayar konusunda sıfır bilgiyle geldiyseniz.Çok zorlandım ilk geldiğimde pes etmeyi düşündüm ama biraz zaman geçtikten sonra fark ettim ki yapamayacağım hiç bir şey yok !Zaten DGS ile geldiğiniz için karman çorman bir sistemle uğraşacaksınız bunlar sakın yıldırmasın sizi.Okuduğunuz iki yıllığın ortamını durumunu rahatlığını arayacaksınız bulamadığınızda yelkenleri suya indirmeyin.İçerikler,krediler,aktsler tutmayacak ve  muafiyetleri bekleyeceksiniz.Bir kredi yüzünden meslek yüksek okulunda aldığınız dersleri tekrar alacaksınız,  8-12 dersiniz olacak,birinci öğretim mi ikinci öğretim mi olduğunuzu unutacaksınız,okulda yatsam yeridir diye düşüneceksiniz.Tepeniz atacak, yorulacaksınız,direnin.
Çünkü her şeye rağmen bir sonra ki sene rahata kavuşuyorsunuz.Üstelik hem birinci sınıflarla hem ikinci sınıflarla derse girdiğiniz için bir anda herkesi tanıyorsunuz arkadaş çevreniz gelişiyor ve yaşadığınız sıkıntıları unutuyorsunuz.
Ve bölümünüzü sevmeye başladığınızı anlıyorsunuz. ?
Okumuş olduğum 2 yıllığın bir basamak olduğunu dört y

ıllık fakülteye alıştığımda anladım.
4 yıllıkta aktif olma şansına sahip oluyorsunuz; topluluklar, zirveler, etkinlikler.2 yıllıkta bu kadar aktif olma şansı maalesef ki çok nadir.Burada eğlenmeye başladığınız an her şey çorap söküğü gibi geliyor kendinizi geliştirme imkanlarınız artıyor.

Benim aktaracaklarım bu kadar.DGS ile Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünü tercih edecek olanlara şimdiden başarılar dilerim 🙂 

About the author

Halit Tütüncü

Halit Tütüncü

Yazılım Öğrencisi
Yazılımı Hayat Felsefisinin Temel Taşlarına Oturtmuş
C# Gölgesinde Kodlama Yapan bir programcı.

11 Comments

  • Bilgisayar programlama bölümünden yönetim bilişim sistemleri bölümüne geçiş hakkımız varmı

  • bende aynı okul bilgisayar programcılığı mezuyum. örgün eğitimde yönetim bilişim sistemleri ösym klavuzunda yok fakat anadolu üniversitesi açıköğretim klavuzunda var. yardımcı olur musun

  • Bilgisayar Programcılığından Yönetim Bilişim Sistemlerine DGS ile geçmeyi planlıyorum. Geçmek istediğim üni sanırım 3. sınıftan başlatıyor. Ama illaki alttan dersler olacak. Geçiş yapınca teoride 2 pratikte 3 senede bitirmek mümkün gibi 🙂 Umarım 4 e uzamaz

  • Geçmiş senelerin DGS kılavuzlarını inceledim hiçbir kılavuzda Bilgisayar Programcılığı bölümünden YBS bölümüne geçiş gözükmüyor ama geçiş yapanlar var nasıl oluyor bu iş?

  • ÖSYM nin geçmiş dgs kılavuzlarına bende baktım fakat bilgisayar programcılığından, ybs ye geçiş o zamanlarda da yokmuş ama yinede birsürü kişi geçiş yapmış. Bu nasıl oluyor. ÖSYM yok diyor, ama üniversiteleri aradığımda geçiş var diyorlar. Üniversiteler yalan söyleyecek hali yok sanırım 🙂 Konu hakkında detaylı ve net bilgiye sahip olan bir arkadaşımız varsa cevaplandırabilir mi lütfen. Teşekkürler şimdiden.

  • Selam, bilgilendirmeniz için teşekkür ederim, benim sorum dgs sıralamalarını bu bölümün nasıl bulabilirim ?

  • Merhabalar. Birçok geçiş yapan arkadaş mevcuttu. Ama daha önceki kılavuzlarda ben Yönetim Bilişim Sistemlerini Bilgisayar Programcılığından geçiş yapıldığını görüyordum. Daha önce ki gelmiş sorulara binayen bu sene baktığımda Yönetim Bilişim Sistemleri bölümüne maalesef geçiş gözükmüyor. Sonuçta geçiş için tercih yapılacak ve kılavuzda yayınlanan kodlar yardımcı olacak. Teşekkürler 🙂

Leave a Comment