Genel Yönetim Bilişimciler Gözünden

Buğrahan ÇEKER ||Hayalin Gerçek Olduğu Bölüm

Merhaba arkadaşlar ben Buğrahan Çeker. Uludağ Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri birinci sınıf öğrencisiyim. Öncelikli olarak bu ince düşüncesinden dolayı Halit TÜTÜNCÜ kardeşime teşekkürlerimi sunuyor ve bölümü tanıtmaya başlıyorum…

Yönetim Bilişim Sistemleri; adından da anlaşıldığı gibi yönetim ve bilişim alanlarının bir araya geldiği bir bölümdür. Öğrencilerinin kendi aralarında YBS diye adlandırdığı bu bölümün yabancı karşılığı MIS (Management Information Systems) ’dir. Avrupa’da çok popüler olan bu bölüm ülkemizde yıldızı yeni parlayan bölümler arasındadır. Pek çok insanın bilmediği, hatta isminin söylendiğinde ‘’o ne?’’ , ‘’2 yıllık mı?’’ , ‘’ne iş yapıyor?’’ gibi sorularla karşılık verildiği bir bölümdür. Bizim de amacımız, bölümümüzü ilerletip bu soru işaretlerini kafalardan silmektir. Bölümün amacı ise hem yönetim hem de bilişim alanında, yani her iki dal hakkında da bilgi sahibi olan bireyler yetiştirmektir.

Şöyle düşünelim;

Hangi firma ya da şirket; yöneticisini, bilişim de bilen birisi olsun istemez ki?

 

Tabii ki bölümü kazanmakla her şey bitiyor değil. Tam tersi, kazandığın an her şey yeni başlıyor. Üniversite isimlerine pek takılmamanızı tavsiye ederim. Çünkü bu bölümde esas olan senin derslerden ne kaptığın ve kendini ne kadar geliştirdiğindir.

 

Yani her şey sende bitiyor! Size biraz da kendimizi nasıl geliştirebileceğimizden bahsedeyim;

Kendimizi sadece derslerde gördüklerimizle değil de daha fazlasıyla geliştirmeliyiz.

Programlama dillerini iyi öğrenmeli, bununla da sınırlı kalmayıp İngilizcemizi geliştirmeliyiz. Çünkü artık İngilizce sadece bu bölüm için değil her şey için şart.

Sosyal ağları kesinlikle kullanıp takip etmeliyiz. Çünkü artık teknolojinin içindeyiz. Hayatımızın en önemli parçası yaptık teknolojiyi bu bölüme gelmekle.

Hatta kendimizi geliştirmek için part-time iş veya stajlar bile yapabiliriz.

Yönetim Bilişim Zirveleri başta olmak üzere, bölümle ilgili olan, bölümü ilgilendiren zirveler, seminerler, toplantılar, söyleşiler vb. etkinliklere mutlaka katılmalı ve oraya gelip konuşan insanların bilgilerinden faydalanmalıyız.

Benim diyeceklerim bundan ibaret. Bölüme yeni gelmiş olabilirim fakat bölümün yabancısı değilim. Çok araştırdım bu bölümü, çok irdeledim. Geldiğim için çok da memnunum. Benim diyeceklerim bu kadar arkada

lar.

 

E-mail : bugrahanceker17@gmail.com

Facebook : www.facebook.com/bugrahanceker17

Twitter : www.twitter.com/bugrahanceker17

 

 

About the author

Halit Tütüncü

Halit Tütüncü

Yazılım Öğrencisi
Yazılımı Hayat Felsefisinin Temel Taşlarına Oturtmuş
C# Gölgesinde Kodlama Yapan bir programcı.

Leave a Comment