Genel YBS Tanıtım Yazıları

Aksaray Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri

Güncellenme Tarihi:18.07.2018

Selamlar herkese, ben Hazel Başer. Aksaray Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri 2018 mezunuyum. Üniversite hayatım boyunca çeşitli Facebook grupları aracılığıyla pek çok arkadaşımızla iletişim kurduk; bölüm hakkında, üniversite hakkında bilgilenmek isteyen arkadaşlarıma elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım.

Mezuniyetimle beraber bunu bir blog yazısıyla taçlandırıp sizlerin akıllarındaki soru işaretlerini biraz da olsa giderebilmeyi amaçlıyorum.

YBS NEDİR?

Öncelikle konuya bölüm hakkında bilgi vererek başlamak isterim. Arkadaşlar bölümümüz Yönetim Bilişim Sistemleri, kamu ve özel sektörde şirketlerin yönetimine bilişim sistemleri kullanarak çözümler getirmeyi, kontrolü bu sistemler dahilinde tutmayı amaçlıyor. Yani buradan mezun olduğunuzda YAZILIM MÜHENDİSİ veya BİLGİSAYAR MÜHENDİSİ seviyesine gelmeyeceksiniz. Tabii ki, kendinizi bu konularda geliştirmeniz halinde gerekli yetkinliklere sahip olabilirsiniz, ilgili daldaki mesleklere yönelebilirsiniz. Ancak bölümü tam olarak kavrayıp daha sonra seçim yapmakta fayda var. Zaten bölüm ders programlarını incelediğinizde içeriklerin yalnızca bilişim kısmında kalmadığını, işletme, ekonomi gibi derslerin de bulunduğunu göreceksiniz.

Biraz da araştırmacı olmakta fayda var, bu bölümde yol almak istiyorsak teknolojiyi iyi kullanıp iyi bir araştırmacı ve bilgileri analiz edebilen bireyler olmamız gerekiyor. O yüzdeennn bölüm hakkında daha fazla bilgi için lütfen “Googlelayalım”

AKSARAY

Yazının bu kısmından sonra daha çok gözlemlerime yer vermek istiyorum. Aksaray’ı yorumlamam bir Aksaraylı olarak ne kadar sağlıklı olacak bilemiyorum ancak elimden geldiğince objektif olacağım 😀

Evet, biliyorum.. şehir küçük. Evet, biliyorum.. insanların çoğu kaba saba. Evet, biliyorum.. esnafın büyük kısmı öğrenciyi “kazıklamaya” çalışıyor. Aksaray’a gelenlerin çoğunluğu bunlardan yakınır durur ancak küçük şehrin avantajlarından faydalanayım demez! Şehir küçük, açık fazla. Özellikle bizim bölümümüzü kapsayan alanlarda.. bunu benim çevremden pek çok kişi fark etti, herhangi bir şirkete bağlı olmadan açık gördükleri yerlerle görüşüp dijital pazarlama işlerini yürütme görevini üstlendiler. İşletmelerin yazılım desteği kısmında açıkları vardı, bu konuda tam bir YBS’ci gibi sistem analizi ardından yazılım çözümlerini geliştirmeye başladılar. Bu arkadaşlarımız bu yıl mezun oldular ve Aksaray’da kendi şirketlerini kurdular!

Demem o ki sadece yakınmayalım.. biraz keşfe çıkalım. Gerçekten istekli olan insan her yerde imkan yaratıyor zaten bunun pek çok örneği var. Bir örnek daha vereyim. Aksaray Belediyesi hemen hemen tüm etkinliklerinde ASÜ YBS öğrencilerinden destek alır. Girişimci, çözüm odaklı özellikleriyle arkadaşlarımız belediyenin de dikkatini çekmeyi başardılar. Etkinlik alanına gittiğinizde her an bir YBSci ile karşılaşabilirsiniz. Buralarda yer almanın size nasıl kapılar açacağını düşünebiliyor musunuz?

Aksaray kısmında bahsetmek istediğim bir de fabrika-organize sanayii olanakları var. Mercedes, Sütaş, Brissa, Çaykur gibi ismini sıkça duyduğumuz markaların Aksaray’da birer fabrikası bulunmakta. Bunlara ek olarak pek çok fabrika var, çok sayıda çalışan bulunduran, yönetim, it, ik, crm gibi departmanlar barındıran pek çok fabrikadan bahsediyorum.. ve hepsi kalifiye elaman bulamamaktan yakınıyor. Bu açığı kapatmak istemez misiniz?

AKSARAY ÜNİVERSİTESİ

Evet, üniversitemiz 2006 yılında kurulmuş olabilir. Evet.. bulunduğu bölgenin toprağının verimsiz olmasından dolayı bünyesinde pek “yeşil” barındırmayabilir. Ancak fazlasıyla hızlı gelişen bir üniversitemiz var. Tıp fakültesi bile açıldı, 2017-2018 döneminde ilk öğrencilerini aldı. Öğrenci toplulukları aktif şekilde çalışmalar gösteriyor, yeni bir topluluk kurmak ve gerçekten kayda değer etkinlikler yapmak isterseniz gerekli desteği göreceğinize eminim. Kampüsümüz içinde mini bir “avm” bulunduruyor. Burada market, kafeteryalar, dürümcüler, “fast food”çular, kırtasiyeler ve bir de telefoncu bulunuyor 😀

ASÜ YBS

Aksaray Üniversitesi’nde YBS bölümü İİBF bünyesinde bulunuyor. 2013 senesinde açılan tazecik bir bölüm, bu kadar yeni olmasına rağmen güzel ilerliyor. Kadro, müfredat gibi kısımlara başlarda da söylediğim gibi bir internet tarayıcısı aracılığıyla ulaşabilirsiniz 😀

Bu kısımda biraz kendi açımdan, yaşadıklarımdan yola çıkarak bir şeyler anlatmak istiyorum. Ben üniversite hayatıma ilk adımı Ankara Gazi Üniversitesi’nde attım. Çok köklü, imkanları aşşırı güzel, şahane bir şehirde bulunan üniversite 12.sınıf boyunca hep dilimdeydi ki sonunda da orayı kazandım. Ancak ısınamadım. Bu benden kaynaklı bir sorun da olabilir bakış açısına göre ama ben lisedeki aile gibi sıcak ortamdan sonra oraya gidince çok zorlandım. Benim bulunduğum bölüm için mi geçerli bilmiyorum ama hocalarla öğrenciler arasında ressmen duvarlar örülüydü. Neyse sonuç olarak bir dönem devam edip Gazi’yi bıraktım 😀 Tekrar ygs-lys sürecine girdim, bu kez Aksaray’da kalmak istedim. Biraz sosyal medyadan ASÜ YBS’yi araştırdım. Henüz ilk öğrencilerini alan bir bölüm olmasına rağmen aralarındaki iletişim, yaptıkları ve katıldıkları etkinlikler, Alev Elçi Hocamın öğrencileriyle olan ilişkisi o zamanlardan içimi ısıtmıştı. Alev Hocama tercih döneminde sosyal medya üzerinden ulaştım, aramızdaki diyalog -üstelik daha birbirimizi görmedik bile- öyle tatlıydı ki! Evet dedim, ben böyle bir ortamda okumak istiyorum (Tabii ki tüm bunlar bölümü, müfredatı araştırdıktan sonra gelişti :D). Okula başladığımda hayal ettiğim gibi bir ortam buldum. İsteklerimizi, hayallerimizi dinleyen her zaman destek olmak için hazır olan, bizim gelişmemiz için gerçekten emek sarf eden akademik kadroya sahip ASÜ YBS. Üstelik şimdilerde kadro ve ders programları tam olarak düzene girmiş durumda. Şahsen yeni başlıyor olmayı tercih ederdim. Bizim dönem için staj imkanı yoktu, artık o da var! Bu imkanımız olmasa da dersler kapsamında hep sahaya inmemiz için planlar yapan, ilerisi için referans olabilecek projelere imza atmamızı sağlayan hocalarımıza binlerce teşekkür ederiz!

Bölümümüz öğrencileri tarafından açılan pek çok topluluk bulunmakta. ASÜ Bilim ve Teknoloji, ASÜ Yönetim Bilişim ve Yenilikçilik, TEKNOKİD, Genç Akademi.. sanırım bu kadar 😀 topluluklarda yer alarak yapılan etkinliklere katkı sağlamanızı öneririm. Muhakkak topluluklarda bulunun hatta yönetimine geçmek için çabalayın. Üniversite hayatında kendinize yapabileceğiniz en güzel iyiliklerden biri.
Sanırım hep bu yazıyı yazmayı beklemişim sonunu getirem

iyorum 😀 neyse artık sonuç kısmına geçelim. Arkadaşlar bahsedilen tüm imkanlar, fırsatlar değerlendirebilene güzel. Gördüğünüz gibi aslında imkan yok diye ağlamak da saçma, çünkü kendi imkanlarınızı yaratabilirsiniz. Yeter ki isteyin, azimli olun, girişimci olun, işinizi sevin.

Hepinize başarılar dilerim, her şey gönlünüzce olsun.

Sevgiler.

About the author

Halit Tütüncü

Halit Tütüncü

Yazılım Öğrencisi
Yazılımı Hayat Felsefisinin Temel Taşlarına Oturtmuş
C# Gölgesinde Kodlama Yapan bir programcı.

Leave a Comment