Genel YBS Tanıtım Yazıları

Akdeniz Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri

Güncelleme tarihi:03.07.2018

Merhaba arkadaşlar ben Büşra Nur Gesoğlu.

 

Akdeniz üniversitesi Yönetim bilişim sistemleri bölümü 3. Sınıf öğrencisiyim.

Sizlere üniversitemiz ve Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü hakkında bilgi vermek ve biraz da deneyimlerimden bahsetmek istiyorum.

Öncelikle İstanbul’da doğup büyümüş biri olsam da Antalya’da okumanın büyük bir keyif verdiğini söylemezsem haksızlık etmiş olurum. Ben henüz gelip de pişman olanına rastlamadım bu yüzden tercihler arasında yer alması gereken bir şehir/üniversite olduğunu düşünüyorum. Bulunduğu coğrafi konumdan ise bahsetmeye gerek duymuyorum bile.. Yemyeşil bir kampüs, spor salonları, çarşılar, öğrenci toplulukları ve birçok kampüs içi aktivite sizi bekliyor.
Akdeniz üniversitesi bünyesinde barındırdığı 20 fakülte 7 enstitü 11 Meslek Yüksekokulu ile her yıl büyüyen bir üniversite. Bunun yanı sıra psiko-sosyal, sağlık, spor ve kültür hizmetleri ile öğrencilerinin birçok ihtiyacını gidermek adına hizmetler veriyor. Ayrıca hem yurtdışında eğitimini devam ettirmek hem de yabancı dilini geliştirmek isteyen arkadaşlarımız için Erasmus ve Free Mover programları mevcut.

Yakut, Olbia ve Ceypark olmak üzere 3 farklı çarşısı bulunan üniversitemizde kampüs yaşamı oldukça keyifli. Kampüs içi ulaşım ise ring seferleri ile sağlanıyor. KYK yurtları kampüsün içinde yer alıyor. Bunun dışında kampüs çevresinde birçok apart ve yurt mevcut.

Biraz da bölümden bahsedelim. Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nde yer alıyor. Program 2016-2017 eğitim-öğretim yılında merkeze uzaklığı otobüsle yaklaşık 30-40 dk olan Döşemealtı ilçesinde açıldı. Kontenjanı 60 kişi olarak TM-1 puan türünden öğrenci aldı. Fakülte bir yıl Döşemealtı’nda eğitime devam ettikten sonra MERKEZ KAMPÜSE taşındı. Bölümün ilk öğrencileri olarak bunun için ciddi bir emek ve çaba sarf ettiğimiz doğrudur. Ancak şu da unutulmamalı ki; bulunduğunuz yeri ancak siz geliştirir, güzelleştirirsiniz. Bu süreçte hocalarımız, bölüm başkanımız, dekanımız Sn. Prof. Dr. Mustafa GÜLMEZ ve rektörümüz Sn. Prof. Dr. Mustafa ÜNAL bizleri asla geri çevirmeden, sabırla dinlediler. Sonrasında ise güzel bir sonuç almış olduk.

Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünün kuruluş amacı:  “ Bilişim alanında yaşanan tüm gelişme ve yeniliklerin işletmelere yapacağı katkıların farkında olan, çözümler üretebilen ve işletmelerin her aşamasında karar verici konumunda olan insan gücü yetiştirmektir. Bu bilinçten yola çıkarak bölümümüz, hem kamu hem de özel sektörde çalışacak bilgi teknolojileri, işletme ve yönetim alanlarında uzman mezunlar yetiştirmeyi hedeflemektedir.  “

Bölüm ders programı %50 Enformatik %50 İşletme ağırlıkta ve Boğaziçi Üniversitesi ders programı baz alınarak hazırlanmış. Bu açıdan bakıldığında bölümde yer alan dersler ve ders içerikleri güven veriyor.

Yazılım dersleri bilgisayar laboratuvarlarında görülüyor. Devam zorunluluğu hocaya bağlı oluyor. Genelde zorunlu tutmuyorlar ancak bazı dersler var ki devam sağlamak, dersi derste dinlemek şart.

Stajlar biri yönetim biri operasyon stajı olmak üzere 2. ve 3. Sınıf yaz dönemlerinde 20 iş günü olarak planlanmış. Ancak bunun yeterli olmayacağı düşünülerek yaz dönemi stajlarından birinin iptal edilip 4. sınıf son döneminde dönem içi staj olarak düzenleneceği gibi bir durum da söz konusu. Henüz bu konuda net bir değişiklik görmedik yalnızca hocalarımızdan aldığımız bir duyum olduğunu belirtmek isterim.

Bölüm yeni açılmış olmasına rağmen oldukça dinamik, sürekli bizleri teşvik eden ve akademik her türlü yardıma hazır bir öğretim üyesi kadrosu mevcut. Ayrıca bölümün yeni açılmış olması sebebiyle yapılacak aktiviteler öğrenci ağırlıkta, bu da gelişimimiz için katkı sağlıyor. Dolayısıyla bizler bunu bir avantaj olarak görüyoruz.

Bölümün açılışıyla aynı yılda kurulmuş olan AkdeMIS adında bir öğrenci topluluğu bulunuyor. 23 Nisan’da “Kodlamaya İlk Adım” – “Minik Bilişimciler YBS’ de” etkinliğimizle İstiklal İlkokulu öğrencileri konuk edilerek öğrencilere Yönetim Bilişim Sistemleri öğrencileri tarafından temel kodlama eğitimi verdik. Eğitimin ardından fakülte bahçesinde yarışmalar düzenlendi ve öğrencilerle birlikte 23 Nisan coşkusunu tekrar yaşamış olduk.

 

  • Artılarından bahsedecek olursak yazılım, kodlama ve bilişim temelli dersler veriliyor, bu alan üzerine yöneldiğinizde iyi bir yazılımcı olabilirsiniz. Ek olarak ise yönetim kısmı devreye giriyor ve bu birçok farklı kolda uzmanlaşabilme imkanı veriyor. Bilişimin yönetimle birleştiği bu bölüm sayesinde sektörde birçok departmanda çalışma fırsatı elde ediyoruz. Dolayısıyla eşit ağırlık okuyup bilişim alanında bir kariyer planlayan arkadaşlarım için en ideal bölümdür.

 

Bizim deyimimizle YBS bölümü bilişime biraz olsun ilginiz varsa seçebileceğiniz ve gerçekten üzerine düştüğünüzde sizi çok güzel yerlere getirebilecek bir bölüm. Ancak yine iş kişinin kendisinde bitiyor. Umarım verdiğim bilgiler

biraz olsun yolunuzu aydınlatabilmiştir.

 

Tercihiniz ne olursa olsun umarım hepiniz emeğinizin karşılığını alırsınız. Tüm arkadaşlarıma yaşamlarında başarılar dilerim.

İletişim:
Gmail : busranur933@gmail.com
Twitter


 

About the author

Halit Tütüncü

Halit Tütüncü

Yazılım Öğrencisi
Yazılımı Hayat Felsefisinin Temel Taşlarına Oturtmuş
C# Gölgesinde Kodlama Yapan bir programcı.

Leave a Comment