YBS Tanıtım Yazıları

Adnan Menderes Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri

Adnan Menderes Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri tanıtımı ile devam ediyoruz 🙂

Merhaba arkadaşlar, Ben Ufuk Doğan. ADÜ – YBS 3. Sınıf öğrencisiyim. Bu yazıyı Adnan Menderes Üniversitesi – Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünü tanıtmak amaçlı halittutuncu.com sayfası için yazıyorum.

Yazımda bölüm hakkında düşüncelerime yer vermeyeceğim çünkü bu bölümü tercih etmeye karar vermiş biri ancak üniversiteleri araştırmak için bu tarz tanıtım yazılarını okumaya gelir. O yüzden sözü fazla uzatmadan ADÜ – YBS okumak isteyen birinin nasıl bir yere geleceği hakkında bilgi vereceğim.

Yazımı iki bölüme ayıracağım;

  • Fakülte hakkında bilgi
  • Söke hakkında genel bilgi

ADÜ – YBS bölümü Aydın ilinin Söke ilçesinde Söke İşletme Fakültesi’nde mevcut olan bir bölüm. Fakülte olarak merkez kampüsten uzak olarak konumlandırılmış bir yer. Fakültemiz çok büyük değil. Tek bir binaya sahip, fakülte bazında ele alırsak beklentilerinizi karşılamayabilir. Bahçe yapısı olarak da çok da büyük değil.  Fakülteye ait bir basketbol ve futbol sahası mevcuttur. Fakültenin çevresinde birçok kafe ve market bulunmakta. Söke içine ve çevresine ulaşım konusunda hiçbir sıkıntı yaşamazsınız.

Söke şehir içi dolmuşları fakülte önünden her yere tüm Söke’yi sadece 1 TL’ye gezdiriyor neredeyse.  Şehir garajından da neredeyse her yere otobüs mevcut.

Fakülte çevresini tanıttığıma göre eğitimi hakkında bilgi vermeye geleyim. Şu anlık fakültemiz işletme temelli olarak işliyor YBS bölümünü. Belki ilerleyen senelerde bilişim alanında ağırlık gösterebilir. YBS bölümünde ilk sene işletme dersleri ağırlıklı olarak gösteriliyor. Sonraki senelerde bilişim ve işletme dersleri karma bir biçimde öğrencilere sunuluyor.

Yukarıdaki linkte bu seneki eğitim programını görebilirsiniz.

Hocalarımız eğitim verme konusunda kesinlikle mükemmel insanlar. Yardımcı doçentlerimiz ve profesörlerimiz bilgi birikimlerini anlattıkları derslerle sentezleyip bizlere sunuyorlar. Zaten öğretim görevlilerimizi araştırdıysanız ve özgeçmişlerini az bir şey incelediyseniz ne demek istediğimi anlarsınız. Eğitimi konusunda sıkıntı çekeceğinizi düşünmüyorum. Şimdilik fakülte hakkında verebileceğim bilgiler bunlar, eğer daha fazlasını merak ediyorsanız yazının sonunda vereceğim iletişim bilgilerimden bana sorularınızı iletebilirsiniz.

 

Gelelim Söke’ye. Söke hakkında bilgi vermem gerektiğini düşünüyorum zira üniversite seçimi yaptığınızda herhangi bir istisna olmazsa 4 sene boyunca burada yaşayacaksınız. Bu bir hayli uzun bir süreç ve önemli bana kalırsa. Sözü uzatmadan anlatmaya geçiyorum.

Söke, Aydın ilinin küçük bir ilçesi. Bir ucundan bir ucunu yürüyerek 1 saat gibi bir sürede tamamlayabilirsiniz. İlçe olarak çok sıcak, yardımsever insanlara sahip bir yer. İlçe de her ihtiyacınızı çok kolay bir şekilde karşılayabilirsiniz. Alışveriş yerlerinden tutun, giyime, sosyal aktivitelere, ulaşıma kadar her şeyi çok kısa bir süre de bulabilirsiniz.

İlçenin küçük olmasından dolayı üniversite olayı da yeni yeni uyum sağlıyor. Yani sağlamaya çalışıyor. Şehrin genelinde fiyatlar çok uygun bir biçimde. Ev kiraları ve yurt ücretleri hariç… Halk üniversite öğrencilerinden kira olarak ne koparabilirsek kardır gözüyle bakıyor. Bu durumun bu sene içerisinde hallolacağını düşünüyorum çünkü fakülte arkasında yapımı devam etmekte olan KYK Kız Öğrenci yurdu mevcut. Bu da ev ücretlerinin düşüşüne sebep olacak diye ümit ediyoruz. Ev ve yurt ücretleri konusunda bilgi almak isteyen olursa da –burada bu konu hakkında reklam yapmamak amaçlı- iletişim bilgilerimden bana ulaşabilir.

Söke konum olarak Kuşadası, Didim gibi tatil semtlerine yakın. Bir dolmuşla bu yerlere ulaşıp keyifli vakitler geçirebilirsiniz. 20 dakikada Kuşadası’na gidebiliyorsunuz. Söke de eğlence mekanlarının yetersizliğini bu şekilde adaya giderek karşılayabilirsiniz.

Hava olarak da Akdeniz iklimine sahip. Yazları gerçekten sıcak ve kurak, kışları da yağmurlu. Yazın burada esen rüzgarlar havanın sıcaklığını az da olsa azaltıyor olsa da yine de sıcak diyebiliriz. Kışın ise çok soğuk geçtiği zamanlar oluyor ama genel olarak yağmurlu ve normal soğukluk derecesinde diyebiliriz.

Yazıma son vermeden bir öneri de bulunmak istiyorum,

Arkadaşlar üniversite seçiminizi ve bölüm seçiminizi iyi bir şekilde yapın. Özellikle bölüm konusunda seçim yaparken bu bölümün içeriğini iyi kavramaya çalışın.
Mezunlarının ne tarz işlerle uğraştığına bakın. Neler yaptığına bakın. Bölümü okuyan öğrencilerin ne tarz yetkinlikte olduğunu öğrenin.Kişiliğinizin bu bölümle uyumlu olup olmadığını analiz etmeye çalışın. Bölüm hakkında karar verdikten sonra üniversite seçerken de aklınızdaki üniversitelerde okuyan kişilerle mutlaka iletişime geçin.Biz size rehber niteliğinde olsun diye bu yazıları yazıyoruz ancak yeterli olmayabilir. İletişime geçtiğiniz insanlara merak ettiğiniz soruları sorun ve aklınızdaki soru işaretlerinizi kaldırın.

Şimdilik diyebileceklerim bu kadar, umarım tercihiniz hayatınızı iyi yönde etkiler ve mutlu olursunuz 🙂

Bu bilgilerin yeterli geleceğini düşünüyorum. Aklınızda hala soru işaretleri varsa bana ulaşabilirsiniz.

Bu arada tüm YBS’cileri bir arada toplamaya çalıştığımız forumumuza da bekleriz; http://forum.ybsciyiz.biz/

İletişim için;

Fa

cebook: www.facebook.com/ufukkdogannn

Twitter: twitter.com/dogannufukk

Blog: www.doganufuk.net

 

Sağlıcakla kalın!

About the author

Halit Tütüncü

Halit Tütüncü

Yazılım Öğrencisi
Yazılımı Hayat Felsefisinin Temel Taşlarına Oturtmuş
C# Gölgesinde Kodlama Yapan bir programcı.

1 Bileşen

Leave a Comment